Advertisement

Uzun zamandır Avrupa'dan toparlanma haberi duymayı bekleyen yatırımcılar için, bugün toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın Başkanı Mario Draghi'den bir haber gelmemesi, olumlu bir sinyal olabilir.

Euro Bölgesi ekonomisinin en uzun süreli resesyonundan çıkmaya başladığına yönelik kanıtların artmasıyla, HSBC Holdings Plc'den Standard Chartered Plc'ye birçok kuruluşun ekonomisti Avrupa Merkez Bankası Başkanı'nın alışılmadık bir şekilde faizleri uzun süre düşük tutma vaadine dair bir açıklamada bulunmaya ihtiyaç duymayacak kadar emin hissebileceğini söylüyor.

İnsanların ikinci yarıya dair daha iyimser olduğuna dikkat çeken HSBC'nin baş Avrupa ekonomisti Janet Henry, "AMB gerekmesi hâlinde ve gerektiği zaman daha fazla hamle için açık bıraktı, ancak şimdilik genel senaryo bu yıl bir miktar toparlanma görmek" dedi.

Draghi'nin görevi 2011'deki gibi bir yandan AMB'nin para politikasını yakın zamanda sıkılaştırmayacağı konusunda finansal piyasaları rahatlatırken, diğer yandan büyümeyi desteklemek olacak. Euro Bölgesi'nde imalat Temmuz'da 2 yıldır ilk kez beklenmedik şekilde genişlerken, iş dünyası güveni 3. ayında da ilerleme kaydetti, şirket ve hanehalklarına krediler ise Haziran'da en sert düşüşünü kaydetti.