Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de küçük ölçekli şirketleri de kapsayan özel sektör imalat endeksi 11 ayın en düşüğüne gerilerken, resmi imalat endeksi sürpriz şekilde artış kaydederek, hükümetin ekonomik yavaşlamayı kontrol altına alma çabalarının şirketlere yardım ediyor olabileceğinin sinyalini verdi.

Resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz'da bir önceki aydaki 50.1 puandan 50.3 puana çıktı. Devlet Konseyi Bilgi Ofisi, hükümetin, büyümenin "makul seviyelerin" altına gerilemesine izin vermeyeceğini dile getirdi. Diğer tarafta HSBC Plc ve Markit Economics'in İmalat Endeksi ise 47.7 puana geriledi.

İmalatçılar tarafındaki ilerlemeler, ekonomiyi küçük ölçekli şirketlere yapılan vergi indirimleri ve ihracatçıların ücretlerinin azaltılması kanalıyla desteklemeye çalışan Başbakan Li Keqiang'ın bu yılki yüzde 7.5 büyüme hedefini tutturmasına yardımcı olabilir. Politbüro liderleri bu haftaki toplantılarında, bir yandan ekonomik reformları devam ettirirken, diğer tarafta 2. yarıda istikrarlı büyümeyi koruma vaadinde bulundu.

İmalat ve diğer verilerin Pekin'i daha ince ayar önlemler açıklamaya teşvik ettiğini belirten HSBC'nin Çin başekonomisti Qu Hongbin, bu hedeflenen önlemlerin büyümeyi desteklemesi ve büyümedeki aşağı yönlü riskleri azaltacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 10:12'de yüzde 1.3 yukarıda seyrediyordu.