Advertisement

Ekonomik toparlanmayı sağlamlaştırmak için yetkilileri, ileriye dönük rehberliğe odaklandırmaya çalışan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ikinci toplantısında yeni bir teşvik hamlesinden şimdilik kaçınabilir.

Bloomberg'in 2 anketinin medyan tahminine göre, BOE'nin Para Politikası Kurulu'ndaki 9 üye bugün parasal genişleme hedefini 375 milyar sterlinde ve faizi de yüzde 0.5'de bırakacak. Panelin, önceki ayki oylaması anonim olarak gerçekleşerek, 8 aydır devam eden görüş  ayrılıklarını da sonlandırmıştı.

Carney, geçtiğimiz hafta gelecekteki faiz tahminlerindeki değişikliğin gerekli olmadığını söyleyerek, 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizini 24 Haziran'daki zirvesinden 20 baz puan düşmesine yardımcı olmasının ardından önümüzdeki hafta politika kurulunun politika beklentilerini sunacak. Ekonominin güçlenmesiyle birlikte bu durum, teşviklerin devam ettirilmesi ve harcamaya teşvik etmek için şirketler ile hanehalkı için netlik sağlanmasına yardımcı olabilir.


Toparlanma karşısındaki yerel ve dış risklerin azalmaya başladığını ve artık daha fazla parasal genişlemeye ihtiyaç olmadığını belirten ING Bank NV'nin ekonomistlerinden James Knightley, "İnsanlara faizlerde ani bir artış olmayı konusunda güvence verirseniz, bu da toparlanmaya yardımcı olabilir" dedi.