Advertisement

Avustralya'da imalat endeksi Temmuz'da, kurdaki düşüş ve önceki faiz indirimlerinin ihracatı ve yerel talebi desteklemekte yetersiz kalması üzerine düşüş kaydetti.

Australian Industry Group'un imalat anketine göre imalat endeksi geçtiğimiz ay 7.6 puanlık düşüşle 42 puana gerileyerek Nisan'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Avustralya doları, Amerikan doları karşısında geçtiğimiz yılın Haziran'ının ortalararından 9 Mayıs'a kadar 1 doların üzerinde seyretmesinin ardından bu hafta 90 centin altına geriledi ve ikinci çeyrekte yüzde 12 değer kaybetti. Avustralya Merkez Bankası son 2 toplantısında faizleri yüzde 2.75'te bıraksa da, yatırımcılar önümüzdeki haftadaki toplantıda yüzde 91 ihtimalle faiz indirimini fiyatlıyor.

İmalatçıların Avustralya dolarındaki düşüş ve Mayıs'taki faiz indirimi çok iyi gelişmeler olsa da, yerel ve uluslararası çapta yeterli olmadığını belriten AIG'nin CEO'su Innes Willox, "Aslında kurdaki düşüş, ihracatta güçlü bir ilerleme olmadan ithal girdi maliyetini yükseltti" yorumunda bulundu.