Advertisement

Pekin hükümetinin ekonomik büyümeyi desteklemek için şehirlerin altyapısına harcama yapacağını söylemesi ve imalatın beklenmedik şekilde güçlenmesinin ardından Çin Borsası yükseldi. Şanghay Borsası 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Jiangxi Copper Co. ve China Shenhua Energy Co., hükümetin PMI verisinin 50.3 puana çıkmasının ardından metal ve enerji şrketlerindeki kazançlara öncülük etti. En büyük çelik üreticisi Hebei Iron&Steel Co., Natioanl Business Daily gazetesinin Çin'in kapasite fazlasını kontrol altına almak için çelik üretimini yarıya indirebileceğini söylemesi üzerine yüzde 1.6 yükseldi. Poly Real Estate Group Co. ve Ping An Bank Co., konut fiyatlarının yükselmesi ve para piyasası oranlarının düşmesi sonrasında finansal hisselerdeki kazançları devam ettirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 kazançla 2,013.58 puana çıkarak 3. gününde de yükseldi. Endeks 23 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. İmalattaki sürpriz artış, dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki yavaşlamanın, hükümetin büyümeyi desteklemek için hedefe yönelik tedbirler almasıyla istikrar sağlamaya başlıyor olabileceğini gösterdi.

PMI verisinin büyümedeki büyük bir düşüşün önlenebileceğini gösterdiğini belirten Hengsheng Hongding Asset Management Co.'nun para yöneticilerinden Dai Ming, hükümetin ekonomik büyümede istikrar sağlanmasına yönelik önlemlere devam ettiğini, ancak piyasanın hâlen büyümede önümüzdeki yıla kadar istikrar sağlanabileceğine ilişkin şüphelerinin olduğunu aktardı.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.3 kazançla 2,222.48 puana yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.5 artış kaydetti; Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.3 yukarıda kapandı.

Resmi PMI verisi, Bloomberg anketine katılan 35 analistin medyan tahmini oılan 49.8 seviyesinin ve Haziran'dak 50.1 puanın üzerinde geldi. HSBC Holgings Plc'nin hazırladığı bir başka imalat endeksi ise Temmuz'da 47.7 puanda seyretti.