Advertisement

(19:45'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Societe Generale SA ve Lloyds Banking Group Plc gibi şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamalarıyla bankaların ralli yapmasının ardından dokuz haftanın en yükseğine ulaştı.

Societe Generale yüzde 18 ayın en büyük sıçramasını kaydetti. Lloyds Ekim 2010'dan bu yana en yüksek fiyata ulaştı. Rio Tinto Group ve BHP Billion Ltd. yüzde 2'nin üzerinde değer kazandılar. Fransa'nın en büyük ilaç üreticisi Sanofi, 2013 yılı kar tahminini düşürmesinin ardından yüzde 4.1 geriledi. Royal Dutch Shell Plc, çeyrek dönem karının projeksiyonların gerisinde kalması ile Ağustos 2011'den bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 yükselerek günü 303.29 puandan kapattı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Temmuz ayında, Fed'in varlık alımları konusunda esnek olacağını işaret etmesi ile yüzde 5.1 ralli yaptı ve Ekim 2011'den bu yana en büyük çaplı aylık kazancını gerçekleştirdi. Stoxx 600'de işlem gören hisselerin, piyasa değeri ile kârların oranı 13.7 olarak 2009'dan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

Viyana'daki Raiffeisen Capital Management hisse departmanı şefi Herbert Perus, "Avrupa hisseleri hakkında hâlâ oldukça iyimserim ve bence hisseler hak ettiği değeri görmüyor. Bugün açıklanan banka gelirleri iyiyken Shell büyük kayıp. Fakat genel olarak kâr sezonu bu çeyrekte şimdiye kadar oldukça iyi gitti. Çin imalat verisi de ayrıca piyasalara yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketindeki tahminler doğrultusunda, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere merkez bankası bugün gösterge faiz oranlarını değiştirmediler. AMB Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde göstergelerin ekonominin istikrar kazandığını gösterdiğini, merkez bankasının faiz oranlarını bir süre daha düşük tutacağını söyledi.

(19:45'te güncellendi)