Advertisement

(19:32'de güncellendi)

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin bölge politika yapıcılarının faiz oranlarını daha uzun bir süre daha düşük görmeyi umduklarını söylemesi sonrasında dolar karşısında altı haftanın en yükseğinden geriledi.

Euro, Draghi'nin büyüme için hâlâ aşağı yönlü riskler olması nedeniyle AMB'nin faiz oranlarını rekor düşük seviyede tuttuğunu söylemesi sonrasında diğer 16 büyük para biriminin çoğu karşısında değer kaybetti. Dolar ise ABD'de işsizlik başvurularının beş yılın en düşüğüne gerilemesiyle güçlendi. Yen, Japonya'da yatırımcıların ellerinde tuttukları yabancı ülke tahvillerini artırmaları ile geriledi. Sterlin, İngiltere'de imalatın Temmuz'da yükselmesi ile prim yaptı. İsveç kronu fabrika siparişlerinin düşmesiyle geriledi.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG kıdemli Döviz stratejistlerinden Lutz Karpowitz, "Draghi ekonomideki zayıf görünümden bahsetti ve aşağı yönlü risklerin altını çizerek euroyu aşağıya gönderdi. ABD işsizlik başvuruları da oldukça iyi gelerek doları güçlendirdi" dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.6 gerileyerek New York saati ile 10:39'da 1.3221 dolardan işlem görürken , dün 1.3345 dolar seviyesine tırmanmış ve 19 Haziran'dan bu yana en yükseğe ulaşmıştı. Yen dolar karşısında yüzde 1.4 gerileyerek 99.27 yen oldu ve 5 Temmuz'dan bu yana en dik düşüşü kaydetti. Yen euro karşısında ise yüzde 0.8 düşüşle 131.24 yen seviyesinde.

AMB'nin bugünkü kararları, Bloomberg anketine katılan 63 ekonomistin 62'si ile aynı şekilde gerçekleşirken, sadece Wells Fargo Securities çeyrek puanlık bir düşüş tahmininde bulunmuştu.

(19:32'de güncellendi)