Advertisement

(15:57'de güncellendi)

Batı Teksas petrolü, Fed'in tahvil alımlarına devam etmesiyle bir haftanın zirvesine tırmandı. Çin'de imalat sanayi yükselirken, Libya protestolar ile birçok petrol terminalini kapattı.

Vadeli kontratlar, dün son üç haftanın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından yüzde 2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Fed dün yaptığı açıklamada düşük enflasyonun ekonomik genişleme açısından engel teşkil edebileceğini söyleyerek 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarına devam edileceğini belirtti. Çin'de resmi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında, 50.3'e yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 49.8 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Libya'nın ihracat kapasitesi, Petrol Bakanı Abdulbari Al-Arusi'nin dün yaptığı açıklamalara göre yüzde 80'e yakın oranda düşecek.

Londra merkezli Sucden Financial Ltd. analistlerinden Myrto Sokou, "Fed açıklamaları şu anda piyasanın temel etki kaynağı. QE'nin bir süre daha devam edeceğini işaret etti ve petrol piyasasında artışlar devam edebilir" yorumunu yaptı.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 2.07 dolar kadar yükselerek varil başına 107.10 dolar ile 24 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra, Londra saati ile 12:45'te, 106.74 dolar seviyesine geldi. İşlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günün ortalamasının yüzde 52 üzerindeydi. Fiyatlar Temmuz ayında yüzde 8.8 yükseldi ve çıkışını ikinci aya taşıdı.

Brent petrolü 19 Temmuz'dan bu yana ilk defa 109 doların üzerine çıktı. Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.75 dolar ya da yüzde 1.6 yükselerek varil başına 109.45 dolara çıktı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı 2.28 dolar seviyesinde. Bu fark dün altı günde ilk kez daralarak 2.67 dolara inmişti.

(15:57'de güncellendi)