Advertisement

Fransa'nın en büyük 2. bankası Societe Generale SA'nın 2. çeyrek kârı, kurumsa ve yatırım bankacılığı gelirlerinin yardımıyla 2 katının üzerine katlanarak, analistlerin tahminlerini aştı.

Paris'teki bankanın Haziran'da sonlanan 3 aylık dönemdeki net geliri bir önceki yılın aynı dönemindeki 436 milyon eurodan 955 milyon euroya çıktı. Bloomberg anketine katılan 6 analistin ortalama tahmini kârın 668 milyon euro olacağı yönündeydi. SocGen'in kurumsaş ve yatırım bankacılığı birimlerindeki geliri yıllık bazda yüzde 38 tırmandı.

Frederic Oudea'nın CEO'luğunu yaptığı Societe Generale, 2008'deki finansal krizin tekrarının önlenmesi için istenen daha sıkı sermaye şartlarını yerine getirmek için yatırım bankacılığında varlık sattı ve yüzlerce kişilik istihdam kesintisi yaptı. Banka Mayıs'ta kârlılığını korumak için 2015'in sonuna kadar 900 milyon euroluk maliyet kesintisi açıklamıştı.

Para durumunu güçlendirme çabalarına devam edeceklerini söyleyen Oudea, bankanın pozitif ticari ve finansal hızının olduğunu belirtti.

Societe Generale yüzde 0.9 değer kaybederek 30.22Eye geriledi ve bu yılki kazançlarını yüzde 6.6'ya indirdi. Bloomberg Avrupa Bankaları & Finansal Hizmetler Endeksi o sürede yzüde 8.3 yükseldi. Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA, dün 2. çeyrek kârının 1.76 milyar euro ile beklentilerin üzerinde olduğunu açıkladı. BNP Paribas'ın hisseleri de bu yıl yüzde 14 değerlendi.