Advertisement

Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Temmuz ayında, ekonominin rekor uzunluktaki resesyondan çıkışına ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda, sanayinin iki yıl süren daralmasının ardından yeniden büyümeye geçmesi le birlikte, ilk açıklanan rakamdan daha hızlı bir büyüme gösterdi.

Londra'da merkezli Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi, Temmuz ayında 50.3'e çıktı ve Temmuz 2011'den bu yana ilk kez 50 seviyesini aştı. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişlemeyi işaret ediyor. Bu veri Haziran ayında 48.8 seviyesinde gerçekleşti ve 24 temmuz'da ilk açıklanan seviye olan 50.1'in üzerinde çıktı.

Avrupa ekonomisinin, dört yılı aşkın süren resesyonun ardından bu yıl büyümeye geçeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi'nde iş dünyası ve Tüketici Güveni Temmuz ayında son 15 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, imalat sanayi kapasite kullanım oranı bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Amsterdam'da ING Groep NV kıdemli Euro Bölgesi ekonomisti Martin van Vliet, "Euro Bölgesi'nin yakında resesyondan çıkma ihtimali giderek artıyor," dedi ve "Ancak, daha fazla mali kemer sıkma tedbirleri ile birlikte, işsizlik arttı ve halen artıyor ve bazı durumlarda, halen zayıflamakta olan konut piyasası ve sıkı kredi koşulları nedeniyle, Euro Bölgesi ülkelerin çoğunda, tüketici ve işletmelerin temkinli kalması için neden çok" değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi'nde dün açıklanan işsizlik oranı Haziran ayında değişmeyerek yüzde 12.1'de kaldı. Bu, Mayıs ayı oranının yüzde 12.2'den yüzde 12.1'e revize edilmesinin ardından, tarihinin en yüksek seviyesini işaret ediyor.