Advertisement

Bakır, Çİn'in resmi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin güçlü çıkması ve buna bağlı olarak dünyanın bir numaralı bakır tüketicinde talebin artacağı beklentisi ile yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1.3 artarak ton başına 6,968 dolar ile 26 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 14:56'da, 6,946 dolara geldi. Aluminyum, kurşun, nikel ve çinko da değer kazandı.

Çin'de Ulusal İstatistik Bürosu ve Çin Lojistik ve Satınalma Federasyonu'nun açıkladığı imalat sanayi PMI verisi Temmuz ayında 50.3 seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında 50.1 seviyesinde egrçekleşen bu verinin, Bloomberg'in anketine katılan 35 analistin tahminlerinin medyanına göre, 49.8 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor.

Beijing'de Cofco Futures Co. analisti Liang Lijuan, "Çin PMI verisinin 50 seviyesinin üzerine çıkması bizi oldukça şaşırttı," dedi ve "Bakır şimdilerde, Çin'in büyümeye istikrar getireceği taahhüdünde bulunması ile birlikte, muhtemelen 6,600 doalrın altına inmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 1.7 yükselerek ton başına 50,020 yuana (8,161 dolar) çıktı. Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselişle pound başına 3.1305 dolara geldi.