Advertisement

İngiltere Merkez Bankası, Başkan Mark Carney'in ekonomik toparlanmayı güçlendirmek için yetkililerin dikkatlerini geleceğe yönelik rehberlik sağlamaya yöneltmesi ile birlikte, tahvil alım programını değiştirmedi.

Yeni çeyrek dönem tahminleri ile donanmış olan dokuz üyeli Para Politikası Komitesi (PPK), Bloomberg'in anketine katılan 42 ekonomistin biri dışında tümünün tahmin ettiği üzere, varlık alım programının hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlinde bıraktı. Banka ayrıca politika faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te tuttu.

Carney geçen ay görevi Mervyn King'den devraldı ve Temmuz ayında yaptığı açıklamada, gelecekteki faiz oranlarına ilişkin bahislerdeki değişikliklerin "garanti olmadığını" kaydetmesinin ardından, PPK'nın politika beklentilerini yönlendirmeye ilişkin görüşünü bu hafta sunacak. İngiltere ekonomisinin güçlenmesi ve Euro Bölgesi ekonomisinin resesyondan çıkmaya yönelik işaretler vermesi ile birlikte, bu durum, teşviklerin korunması ve şirketlere ve hanehalkına harcamaları cesaretlendirmek için faizler konusunda netlik sağlanmasında odaklanma olanağı sağlıyor.

Londra'da BNP Paribas SA ekonomisti David Tinsley, karar öncesi yaptığı değerlendirmede, "İngiltere'nin büyüme görünümünün 'kırılma noktasında' olduğu ya da belki de Mark Carney'in tanımladığı üzere 'kaçış hızında' olduğu şeklinde değerlendirmemek gittikçe güç hale geliyor," dedi ve "Konu gittikçe politikanın, büyümeyi hareketlendirmeye çalışmaktan ziyade, süregelen toparlanmadaki rolü üzerinde olacak" değerlendirmesinde bulundu.