Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin Ocak ayından bu yana en güçlü aylık çıkışını gerçekleştirmesinin ardından, yatırımcıların imalat sanayi ve işsizlik başvuruları verilerini beklemeleri ile birlikte, yükseldi.

Yelp Inc., New York açılışı öncesi işlemlerde, gelirinin analistlerin tahminlerini aşmasının ardından yüzde 8.9 ralli yaptı. DreamWorks Animation SKG Inc., karının yüzde 75 sıçramasının ardından, geç saatlerdeki işlemlerde yüzde 7 değer kazandı. ABD'nin hisseleri Borsada işlem gören en büyük ateşli silahlar üreticisi Sturm, Ruger & Co., kazançlarında yüzde 79 artış olduğunu açıklaması sonrası yüzde 6.4 prim yaptı. Perakendeci Whole Foods Market Inc., satış tahmininin üst sınırını düşürmesi ile birlikte yüzde 2 kaybetti.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratları yüzde 0.7 yükselerek, New York saati ile 06:49'da, 1,692.4 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, Fed'in sürekli düşük enflasyonun ekonomiye zarar vereceğini açıklaması ve aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını değiştirmemesinin ardından yüzde 0.1'den az bir düşüş gösterdi. Dow Jones vadeli kontratları 106 puan ya da yüzde 0.7 yükselerek 15,539 puana çıktı.

New York'ta Schroders Plc büyük sermayeli şirket hisseleri müdürü Joanna Shatney, bugünkü raporunda, "Fed'in büyüme iyileşene kadar genişlemeci kalacak olması ile birlikte, hisse senetleri için yukarı yönlü senaryo devam ediyor," dedi ve "Piyasa tüm zamanların en yüksek seviyelerindeyken, GSYİH ve şirket kar seviyeleri de tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. ABD piyasası, özellikle tahvillerle karşılaştırıldığında, düşük değerli kalmaya devam ediyor," şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi'ndeki hisselerin toplam piyasa değeri tahmini kar toplamının 15.3 katı düzeyinde. Bu oran, Bloomberg'ind erlediği veriere göre, son beş yılda ortalama 13.9 katı düzeyindeydi.