Advertisement

(21:32'de güncellendi)

ABD hisseleri, merkez bankalarının teşvikleri sürdürecek olması ve işşsizlik başvurularının beş yılın en düşüğüne gerilemesi sonrasında yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi ilk defa 1,700 puanın üzerine çıktı.

S&P 500 Endeksi'nde işlem gören 10 grubun tamamı yükseldi. MetLife Inc., beklenenden iyi kâr verisi açıklamasıyla yüzde 5.3 ralli yaptı. Procter & Gamble Co., dördüncü çeyrek kâr verilerini analist beklentilerinin üzerinde açıklamasıyla yüzde 1.4 yükseldi. DreamWorks Animation SKG Inc., karının yüzde 75 sıçramasının ardından, geç saatlerdeki işlemlerde yüzde 6.7 değer kazandı. Exxon Mobil Corp. ise kârlarının son dört yılda ilk defa düşmesiyle yüzde 1.9 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1 yükselerek New York saati ile 10:03'te 1,702.98 puan oldu. Dow Jones endeksi 113.42 puan, yani yüzde 0.7 artışla 15,612.96 puana ulaştı. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti.

New York merkezli Federal Investors şef hisse stratejisti Phil Orlando, "Dünya genelindeki merkez bankaları genişlemeci politikalara devam edecek ve merkez bankalarıyla karşı karşıya gelmek istemezsiniz. Bütün verilerin bakış açısı ekonominin iyiye gitmeye devam ettiği yönünde, iş gücü piyasası gelişiyor ve kâr verileri beklenenin üzerinde. Yani piyasa yukarı yönlü hareket etmeye devam edecektir" yorumunu yaptı.

Fed dün, iki günlük toplantının ardından yaptığı açıklamada düşük enflasyonun ekonomiye zarar verebileceğini ve 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarına devam edileceğini söyledi. Merkez bankası açıklaması ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden fazla yükseldiğini gösteren verilerden sonra geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise bugün, "Ekonomik göstergelerin Euro Bölgesi'nin en kötü zamanları atlattığını gösteriyor ve merkez bankası yetkilileri faiz oranlarını bir süre daha düşük seviyelerde tutmayı planlıyor" dedi.

ABD merkez bankasının üç turluk tahvil alımları, iyi gelen kâr verileri ve ekonomik büyüme ile birleşerek S&P 500 Endeksi'nin ayı piyasasında olduğu 2009 yılındaki düşük seviyelerinden bu yana yüzde 150 ralli yapmasına yardımcı oldu. Mayıs ayında Ben S. Bernanke'nin yaptığı açıklamalr sonrasında oluşan Fed'in aylık tahvil alımlarını azaltabileceği söylentileri, hisselerin yükselişinin kesilmesine neden olmuştu.

(21:32'de güncellendi)