Advertisement

IMF dün yayınladığı raporunda Çin'in ekonomik temelleri göz önünde bulundurulduğunda, para biriminin enflasyon endeksli değerinin yüzde 5-10 altında olduğunu söyledi.

Çin'in "dış pozisyonunun orta düzeyde güçlü ve para biriminin orta vadeli temeller ve istenilen politika düzenlemelerine bakıldığında orta seviyede değersizleştirildiğine" dikkat çekilen raporda IMF, Çin'in Döviz rezervlerinin standart IMF ölçütünün "bir miktar üzerinde" olduğunu ve daha fazla birikimin istenmediğini ifade etti.

Fon raporda yuanın 2011'in sonundan Nisan 2013'e kadar yüzde 5 ve 2005'in ortalarındaki döviz reformundan bu yana da yüzde 35 primlendi. Raporda, "Reel efektif kur düştü, şu an 10 yıl önceki seviyesinin yalnızca yüzde 10 üzerinde" diyerek, yine de bu oranın da Çin'in ticaret ortaklarına göre üretkenliliğindeki ciddi artışın altında olduğuna dikkat çekti.

IMF Başkanı Christine Lagarde, dengelemenin görüldüğü Çin'de asıl meselenin yerel yatırımdan, yerel tüketime geçiş olduğunu belirterek, "Bunu son yıllarda zaten gördük ama devamını da görmemiz gerekli" dedi.

Washington'daki fon orta vadeli temellere bakıldığında 2012'den bu yana Japon yeni de yüzde 10 ila 20 değerinin altında fiyatlandığını söyledi.

IMF, kapsamlı ve güvenilir mali ve yapısal reformların uygulanmasıyla yenin, orta vadeli temellerle uygun seyretmesinin beklendiğini aktardı.