Advertisement

Japon parlamentosunun üst kanadındaki seçimlerde geçtiğimiz ay koltuk hakkı kazanan ünlü yatırımcı George Soros'un eski danışmanlarından Takeshi Fujimaki, satış vergisi artışının ertelenmesi ve Fed'in tahvil alımlarını azaltımının ülkenin hükümet tahvili balonunu patlatabileceğini söyleldi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin yönetimi bu yılın ilerleyen zamanlarında orta vadeli maliye planlarını ve 2015'te  tüketim vergisini iki kademede 2'ye katlama planlarını açıklayacak. Fed Başkanı Ben  S. Bernanke Haziran'da ABD merkez bankasının 3. tur parasal genişleme programını bu yıl azaltabileceğini ve 2014'ün ortalarında sonlandırabileceğini söyledi.

IMF'ye göre Japonya'nın, küresel çapta en yüksek olan kamu borcunun bu yıl yüzde 245'e çıkabileceğini söyledi. Ülke öncelikli ödemeler dengesini artıya çevirmekte zorlansa da, Japonya Merkez Bankası'nın faizleri düşük tutan tahvil alımları sayesinde ülke dünyanın en düşük borçlanma maliyetine sahip.

Japonya hükümet tahvili piyasasının balonlaştığını ve ABD'deki QE'nin azaltılması ya da planlanan vergi artışının ertelenmesinin bu balonu patlatacak iğne olabileceğini belirten Fujimali, "Japonya vergi artışıyla temerrütü ve hiper-enflasyonu önleyemeyecek; ancak bu siyasetçilerin adım atmaması için bahane değil" dedi.