Advertisement

ABD'de beklentinin üzerinde gelen imalat verisi ve merkez bankalarının teşviği devam ettireceklerini söylemesinin ardından Standard&Poor's 500 Endeksi 1,700 puanın üzerine çıktı.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektörün tamamı güçlendi. Metlife Inc. ve Procter&Gamble Co., kazançların beklentilerin üzerinde gelmesiyle yüzde 1.7'nin üzerinde artış kaydetti. DreamWorks Animation SKG Inc., net gelirin son filmi sayesinde artması üzerine yüzde 8.8 tırmandı. Exxon Mobil Corp., kâr ile beklenti arasındaki açığın 10 yılın en yüksek seviyesinde olmasıyla yüzde 1.1 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 kazançla 1,706.87 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.8 artışla 15,628.02 düzeyinden rekora tırmandı. Amerikan Borsalarında 6.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle  işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 7 üzerinde oldu.

Dünya genelinde merkez bankalarının genişlemeci olduğunu belirten Federated Investors'ın baş hisse senedi stratejisti Phil Orlando, "Ekonomi tarafından bakıldığında her veri ekonominin iyileşmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının ilerleme kaydettiğini ve kurumsal kazançların beklentinin üzerinde geldiğini gösteriyor. Bu nedenle piyasa yukarı yönlü devam etmesi gerekiyor" dedi.

Fed dün kalıcı düşük enflasyonun, ekonomiyi yoldan çıkarabileceğini söylerek, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını devam ettirme sözü verdi. Fed'in açıklaması ABD ekonomisinin 2. çeyrekte beklentinin üzerinde büyüdüğünü gösteren verinin ardından geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Dragji de dün son ekonomik göstergelerin Euro Bölgesi için en kötünün geride kaldığının sinyalini verdiğini ve yetkililerin öngörülebilir gelecekte faizleri düşük tutmayı planladığını söyledi.