Advertisement

Yendeki zayıflama ve ABD'de fabrika aktivitesinin yükselmesinin ardından Tokoyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi 1 ayın en büyük 2 günlük kazancını kaydetti.

Satışlarının yüzde 34'ünü Kuzey Amerika'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Nissan Motor Co., yenin düşmesinin ardından yüzde 2.8 yükseldi. Suzuki Motor Corp., otomobil üreticisi şirketinin tam yıllık tahminlerini yükseltmesinin ardından yüzde 4.9 değerlendi. Apple Inc.'e ekran tedarik eden Sharp Corp. beklenenden daha düşük zarar açıklamasının ardından yüzde 2.9 primlendi. Japan Exchange Group Inc. yüzde 5 düştü.

Topix Endeksi 28 Haziran'dan bu yana en büyük yükselişini kaydetmesinin ardındanyüzde 1.5 kazançla 1,180.48 puana çıktı. Endeks bu hafta yüzde 1.2 yükseldi. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 1.7 artışla 14,238.39 puana tırmandı. Yatırımcılar, Fed'in tahvil alımlarını ne zaman azaltacağına yönelik bir fikir verebilecek olan tarımdışı istihdam verisini bekliyor.

Japon hisselerinde bugünkü alımların en büyük sebebibinin ABD'den gelen güçlü verilerin ABD'deki tahvilleri destekleyerek, yeni zayıflatması olduğunu belirten DIAM Co.'nun portföy yöneticilerinden Kuninobu Takeuchi, ilk çeyrek kazançlarının bir hayli iyi olduğuu ve yatırımcıların, şirketlerin, analistlerin tam yıllık tahminlerini kaçırmasının ardından düşüklerden alım yaptığını söyledi.

Topix Endeksi bu yıl Başbakan Shinzo Abe'nin reformlara, Japonya Merkez Bankası'nın da rekor düzeydeki teşviklere devam edeceği iyimserliğiyle yüzde 35 yükseldi. Endeks dün itibariyle defter değerinin 1.23 katından fiyatlanırken, Standard&Poor's 500 Endeksi 2.51 ve Stoxx Europe 600 Endeksi de 1.68 katından işlem gördü.