Advertisement

Bakır, maden üretimindeki artışlar ve Çin'de yavaşlayan ekonomi nedeniyle küresel arzın talebi aşacağı endişeleri ile düştü ve son üç haftadaki ilk haftalık kazancını daralttı. Aluminyum, çinko, nikel, kalay ve kurşun da egri çekildi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1.1 düşüşle ton başına 6,923 dolara kadar indikten sonra, Şanghay saati ile 14:49'da, 9,949.75 dolara geldi. Kontrat dün 7,044 dolar ile bir haftanın zirvesini gördü ve bu hafta yüzde 1.3 yükseldi.

Fiyatlar bu yıl, talebin yavaşlayacağı endişesi ile yüzde 12 geriledi. Japonya'nın en büyük bakır üreticisi Pan Pacific Copper Co.'ya göre, madenlerde üretim artarken, en büyük tüketici Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte, dünya bakır arzı 2014 yılında tüketimi, ikinci yıl ard arda aşarak son beş yılın zirvesine çıkabilir. İptal edilmiş varantlar olarak adlandırılan LME depolarından bakır çıkarılmasına ilişkin emirler, dünkü verilere göre, 20 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co. analisti Xu Liping, "Temel tablo değişiklik göstermedi," dedi ve "Son 10 yıllık dönemle karşılaştırıldığında artan arz ve Çin talebindeki daha yavaş büyüme, fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Çin hükümeti geçen hafta, iki çeyrek ard arda gerçekleşen yavaşlamanın ardından, 1990'dan bu yana en kötü performans olan bu yılki yüzde 7.5 olan büyüme ehdefini koruyacağını işaret etti.

Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, fazla değişmeyerek ton başına 49,990 yuanda (8,154 dolar) kalırken, Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek pound başına 3.145 dolara geriledi.