Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Gelişen ülke hisseleri, beklenenden kötü gelen ABD tarım dışı istihdam verisinin Fed'in tahvil alımları azaltacağı söylentilerini azaltması sonrasında yükselerek, son bir aydaki ilk haftalık düşüşünü azalttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 artışla 956.89 puana ulaştı. Endeks bu haftaki düşüşünü yüzde 0.5'e azalttı. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye gösterge endeksleri yükselirken, çelik üreticisi Usinas Siderurgicas de Minas Gerais S.A. Brezilya Ibovespa'da kazançları artırdı. Filipin hisseleri, SM Investments Corp.'un değer kaybetmesi ile üç haftanın en düşüğüne geriledi. Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen ülke para biriminin 18'i yükselirken, bu artışlara Macaristan forinti öncülük etti.

Hisseler, ABD'de istihdamın Temmuz ayında beklenenden daha az yükseldiğini ve işsizlik oranının yüzde 7.4'e düştüğünü gösteren verilerin Fed'in teşviklere devam edeceği söylentilerini desteklemesi ile kayıpları sildi. Gelişen ülke piyasalarının gösterge endeksi, Fed'in ekonominin istikrarlı bir gelişim kazanması halinde tahvil alım programını azaltabileceği sinyalini verdiği 22 Mayıs'tan bu yana yüzde 8.7 gerilemiş durumda.

Emtia ve finansal hisseler, MSCI Gelişen Piyasa Endeksi'nde işlem gören 10 gruptaki yükselişe öncülük ettiler. Endeks bu yıl yüzde 9.3 gerilerken, MSCI Dünya Endeksi aynı süreçte yüzde 14 geriledi.

(19:20'de güncellendi)