Advertisement

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), Temmuz 2013'te 0,8 değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 1,3 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 6,1 puan yükseldi.

TEPAV Perakende Güven Endeksi Bülteni'ni yayımladı.

Buna göre, mayıs ayındaki düşüşün ardından haziranda olduğu gibi temmuz ayında da yükselişini sürdüren TEPE, 0,8 değerini aldı.

TEPE, Temmuz 2013'te hem geçen aya hem de geçen yıla göre yükseldi. TEPE'de işlerdeki toparlanma algısı ise aynı dönemlerde düşüş gösterdi. Ancak önümüzdeki 3 aydaki satış beklentileri serideki en yüksek seviyeye ulaştı. AB'de ve Avro Bölgesi'nde de perakende güveni geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi.

- Satış beklentileri, serideki en yüksek seviyeye ulaştı-

Temmuz 2013'te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 50,1'i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 17,9 düzeyinde kaldı. Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri, 29,6 puan oldu. Satış beklentileri Mayıs 2008'den bu yana en yüksek değerini aldı. Beklentilerde Temmuz 2012'ye göre 23,8 puanlık, Haziran 2013'e göre ise 8 puanlık artış oldu. Son 2 yılda haziran ayından temmuz ayına geçerken ortaya konan satış beklentileri bu yıl yükseldi.

- AB'de güven geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi-

AB-27 Perakende Güven Endeksi, Temmuz 2013'te sıfırın altında 7 değerini aldı. AB-27'de geçen aya göre 3,3 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 3,2 puanlık artış oldu. Türkiye, son 1 yılda hem AB-27'ye hem de Avro Bölgesi'ne göre daha iyi bir performans sergiledi.

AB-27 ülkeleri ve Türkiye'nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında, Slovenya'nın geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke olduğu görüldü. Slovenya'yı, Litvanya, İspanya ve Yunanistan takip etti. Geçen yıla göre en fazla düşüş ise Finlandiya'da yaşandı. Avusturya ve Slovakya en fazla düşüş yaşanan diğer ülkeler oldu. Geçen aya göre en fazla artış ise İngiltere'de oldu. AB-27 Perakende Güven Endeksi, Avro Bölgesi'ne oranla daha iyi bir performans sergiledi.

- Perakende güveni en fazla elektronik sektöründe arttı-

Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyon sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu sektörü, motorlu taşıtlar, "diğer" (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye vb.) sektörleri izledi.

Mobilya ve aydınlatma ekipmanları, ev içi kullanım ürünleri ve birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörlerinde geçen yıla göre artış ortalamadan düşük oldu. Bu beş sektörün dışında kalan yiyecek, içecek ve tütün ürünleri ve tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde düşüş oldu. Temmuz 2013'te en fazla düşüş ise tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe oldu.

AA