Advertisement

ABD'de işverenler Temmuz ayında istihdamı muhtemelen önceki aya yakın sayıda artıracak. Bu durum, ekonomistlerin veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmelere göre, işsizlik oranının düşmesine neden olacak ve büyümenin 2013 yılının ikinci yarısında güçleneceğini işaret edecek.

Bloomberg'in anketine katılan 92 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Haziran ayında 195,000 artan tarım dışı istihdamın Temmuz ayında 185,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 7.6'dan, son dört yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.5'e gerilemesi öngörülüyor. Açıklanacak olan kişisel harcamalar verisi ise Haziran ayında son dört ayın en hızlı artışını gösterebilir.

Amazon.com Inc. ve Ford Motor Co., artan konut ve otomobil satışları, yükselen fabrika siparişleri ve iyileşen Tüketici Güveninin ekonominin yukarı harekete yönlendiğini işaret etmesi ile birlikte, istihdam artıran önemli şirketler arasında yer alıyor. Ekonomiyi desteklemek ve işsizliği düşürmek için uygulanan varlık alım programını azaltıp azaltmamayı tartışan Fed yetkilileri, bu haftaki açıklamalarında, istihdam piyasasının "iyileşme" gösterdiğini kaydetti.

New York'ta Societe Generale'in kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, "Temmuz ayında muhtemelen adamakıllı bir istihdam artışı göreceğiz," dedi ve "Ekonomi neredeyse her ay 200,000'e yakın istihdam yaratıyor ve Fed bundan memnun olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Çalışma Bakanlığı, istihdam evrilerini TSİ 15:30'da açıklayacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışı tahminleri 23,000 ile 225,000 arasındaydı.

Kamu kuruluşlarında çalışanları içermeyen özel sektör istihdam verisinin ise, Haziran ayındaki 202,000'lik artışın ardından Temmuz ayında 195,000 artması öngörülüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ağustos 2013 Cuma, 15:07 Misafir işsizlik oranı 7,2 olur istihdamda 219 bin civarı