Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son 10 yılda Türkiye'ye gelen turist sayısının 20 milyon arttığını ancak ortalama harcamanın düştüğünü belirterek, her şey dahil sisteminden vazgeçilerek turizmin çeşitlendirilmesini istedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, turist olarak Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 2012 yılında 36 milyon 776 bine ulaştığını ifade etti.

 

Turizm alanında büyük bir başarıyla ziyaretçi sayısının 10 yılda 20 milyon kişi artırıldığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

 

"Gelirlerimiz de 29 milyar 400 milyon dolara çıktı ama 10 yılda turist başına ortalama harcama, 850 dolardan 798 dolara geriledi. Yabancı turistin kişi başı harcaması düşmektedir. Anadolu coğrafyasında kültürel çeşitliliğin, yöresel farklılıkların yurt dışından gelen misafirlerimize sunulabilmesi için otellerden çıkması gerekir. Turizm sektöründeki yüksek rekabetin yanında her şey dahil sistemi hem otel işletmecisinin karlılığını düşürdüğü gibi hem de bölge esnafına bir faydası olmadı. Bölge ekonomisine katkı sağlayacak şekilde yerel yönetimlerin destekleriyle özümüzü yansıtan sistem kurulmalı. Turistlerin otelden çıkarılarak bölgeyi tanımasına, alışveriş yapmasına fırsat tanınmalı. Bunun için Ankara Samanpazarı, İstanbul Kapalı Çarşı, İzmir'in Kemeraltı Çarşısı, Edirne'nin Bedesten ve Arasta çarşıları gibi yörenin kültürünü yansıtan, o yöreye ait eşyaların, simgelerin tanıtıldığı, satışının yapıldığı çarşıların sayısının artırılması gerekmektedir."

- "Potansiyeli yansıtmıyor"

 

Deniz, kum, güneş tatil anlayışının Türkiye'nin potansiyelini doğru yansıtmadığını ifade eden Palandöken, kongre, dağ, kış ve inanç turizmi gibi değişik alanlarda yatırım yaparak, turizm çeşitliliğinin sağlanmasını istedi. Marka şehirler yaratarak kongre turizmini geliştirip Türkiye'nin farklılığının dünyaya anlatılması gerektiğini belirten Palandöken, bu çabaların turizm gelirlerinin artmasına ve bölgesel kalkınmaya faydasının olacağını bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Ağustos 2013 Pazartesi, 15:56 Misafir sn. palandöken ben bir tüketiciyim ve herşey dahil sistemine gitmek istiyorum, aksi takdirde sokaklarda senin o "yakalayıp kazık atmakla uzmanlaşmış" esnafını ziyaret etmek için çıkmıyorum tatile... ben bir tüketiciyim ve tercih haklarım elimden zorla alınamaz. daha iyi alternatifler, cezbedici koşullar ve eğlence imkanları yaratın turist çıkmak istesin. o ne öyle despot musunuz siz, "vazgeçilmeli" ymiş...
04 Ağustos 2013 Pazar, 15:41 Misafir sn. palandöken esnaf i düşünüyor ama bu fiyatlar olmasa biraz yukselirse turist gelirmi bide ben bu sene tatilimi yazlikta yaptim yazlik kirası yemeği şuyu buyu derken 2800 tl para harcama yaptım daha önceleri her şey dahil sisteminde daha az harcıyor ve taksit yapabiliyor dum. bu sene gibi tatil olacaksa ben tatile cikamam .. yani bir öneri verir ken karsi tarafida düşünmek gerekir...