Advertisement

Ekonomistler hizmet sektörü büyümesinin Temmuz ayında ABD'de toparlanma gerçekleştirdiğini tahmin ederken, bunun konut sektöründeki büyüme ve istihdamdaki artışın etkilerini yansıtmasını bekliyor.

Bloomberg tarafından gerçekleştirilen bir ankete katılan 60 ekonomistin yarın açıklanacak veriler öncesi ISM tahmin medyanı Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviye olan 52.2'den Temmuz ayında 53.1'e bir toparlanma olacağı yönünde gerçekleşti. Öte yandan ekonomistler bir diğer raporun ticaret açığında Haziran ayında daralma yaşandığını göstereceğini tahmin ediyor.

İstihdam  piyasasında zamanla yaşanan toparlanma hanehalkının hizmet sektöründe alımlarının artmasını sağlarken, federal bütçe kesintileri ve yüksek vergilerin negatif etkilerini de azaltıyor. Öte yandan yükselen konut ve hisse değerleri tarafından desteklenen tüketici harcamaları okyanus ötesi pazarlarda yaşanan yumuşamanın etkilerini minimum seviyeye indirebilir.

Ameriprise Fianncial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, "Ekonominin geneline bakıldığında şartlar iyileşiyormuş gibi görünüyor. Normalde imalat tarafında gelişim gördüğümüz zaman hizmet sektörüne de pozitif olarak yansıyor" yorumunu yaptı.

Ekonominin neredeyse yüzde 90'ını kapsayan ISM endeksi kamu sektörü, perakendecilik, sağlık sektörü, konut sektörü ve iletişim gibi birçok farklı sektörü içine alıyor.