Advertisement

Çin ekonomisi, iki çeyrek üst üste çeyrekte yavaşlama gösterdikten sonra, resmi imalat sanayi ve hizmet sektörü endekslerindeki yükseliş ve iş dünyası beklentilerindeki güçlenme ile birlikte istikrar işaretleri gösteriyor

Çin'de, 3 Ağsutos'ta açıklanan imalat sanayi dışı (hizmet sektörü) satınalma yöneticileri endeksi (PMI), geçen hafta açıklanan ve beklenmedik bir yükseliş gösteren imalat sanayi PMI verisinin ardından, Mart ayından bu yana ilk kez hızlanma gerçekleştirdi. Bugün HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı hizmet sektörü PMI Temmuz ayında değişmedi.

Bu veriler, Devlet Başkanı Li Keqiang'in politikalarının büyümede daha derin bir yavaşlamayı önlediğine ve daha uzun dönemli sürdürülebilir bir büyümeyi sağlayabileceğine ilişkin güveni güçlendirebilir. Ülkenin ekonomik planlama kuruluşu, dün yaptığı açıklamada, ulaşım altyapı inşaat çalışmalarına hız verileceğini kaydetti ve vergi sistemi değişiklikleri ve küçük işletmelere yardım yoluyla iç talebi artırmaya yönelik çabalara katkıda bulundu.

Hong Kong'da Reorient Financial Markets Ltd. baş Çİn ekonomisti Steve Wang, "PMI verisi öncü bir gösterge olarak görülüyor ve bu nedenle, istikrara ve ekonominin daha hızlı yavaşlamadığına ilişkin bir işarete tanıklık ediyoruz," dedi ve "Ekonomiyi desteklemeye yönelik birçok tedbir, yılın başından bu yana uygulamaya konuldu ve bunların etkilerinin görülmesi için biraz zaman geçmesi gerek. Bu yüzden, dördüncü çeyrekte biraz sıçrama olabilir" değerlendirmesinde bulundu.