Advertisement

(15:46'da güncellendi)

Dolar yen karşısında, yatırımcıların dikkatlerini, doların zayıflamasına katkıda bulunma potansiyeli olan Fed'in tahvil alımlarını azaltmasının zamanlamasına ilişkin beklentilere çevirmesi ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Dolar, geçen hafta açıklanan Temmuz ayı istihdam verilerinin beklenenden düşük olması sonrasında diğer 16 büyük para biriminin çoğu karşısında değer kaybetti. Yen, Japonya hisselerindeki düşüşün para birimine talebi artırması ile güçlendi. Sterlin, İngiltere'de hizmet sektöründeki büyümenin hızlanması sonrasında yükseldi. Yeni Zelanda doları ise Çin'in Auckland merkezli Fonterra Cooperative Group Ltd.'den yaptığı süt tozu ithalatını durdurması sonrasında geriledi

Londra'da Rabobank International kıdemli Döviz stratejisti Jane Foley, "Geçen hafta tarım dışı istihdam verisinden kaynaklanan hayalkırıklığı, insanların kafalarında, Fed'in varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayabileceği sorusunu öne çıkardı," dedi ve "Piyasa genelde dolarda uzun pozisyonda ve bu, dövizin daha fazla hayalkırıklığına açık olduğu anlamına geliyor. Eğer açıklanacak veriler özellikle güçlü çıkmazsa, yen çok daha yukarı çıkma konusunda baskı altında kalacak" dedi.

Dolar yen karşısında, Cuma günü yüzde 0.6 değer yitirdikten sonra, yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 07:15'te, 98.52 yen seviyesine geldi. ABD para birimi euro karşısında büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3264 dolardan işlem gördü. Yen euro karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 130.65 yene çıktı ve 24 Temmuz'da 132.74 yen ile 23 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeye gerilemesini telafi etti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi, 2 Ağustos'ta yüzde 0.6'lık düşüşü sonrası, yüzde 0.1 daha düşerek 1,027.82 puana indi.

(15:46'da güncellendi)