Advertisement

Asya hisse senetleri, yendeki yükselişin Japon ihracatçı şirketlerinin hisselerine satış getirmesi ve ABD istihdam verisinin beklenenden düşük artış göstermesinin ardında  değer kaybetti ve gösterge endeks son üç günde ilk düşüşünü gerçekleştirdi.

Satışlarının yaklaşık yüzde 30'unu Kuzey Amerika'da yapan oto üreticisi Mazda Motor Corp., Tokyo'daki işlemlerde, yüzde 3 değer kaybetti. Fonterra Shareholders Fund, Çin'in Yeni Zelandalı Fonterra Cooperative Group Ltd.'den hijyenik nedenlerden dolayı süt tozu ithalatını durdurmasının ardından, Wellington'daki işlemlerde yüzde 3.7 geriledi. Akü üreticisi Tianneng Power International Ltd., Hong Kong'daki işlemlerde, işlemleri durdurulmadan önce yüzde 19 kadar düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Tokyo saati ile 14:15'te, 135.11 puana geriledi. Endekste, yükselen dört hisse akrşılığı beş hisse düştü. Endeks geçen hafta yüzde 0.1 yükseldi ve yükselişini altıncı haftaya taşıyarak 4 Ocak ile biten haftadan bu yana en uzun üsreli haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi.

Melbourne'de IG Markets Ltd. şef piyasa stratejisti Chris Weston, "Dürüst olmak gerekirse, Japonya benim için halen çok dalgalı," dedi ve "ABD atrım dışı istihdam verisi, Fed'in varlık alımlarını azaltmasına yetecek kadar zayıf değildi, ancak istihdam piyasasında güçlü bir toparlanma olduğunu gösterecek kadar da güçlü değildi. Toparlanma var, ancak tahvil alım programına askıya alacak denli güçlü değil" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçen ay, Çin'in, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, büyümenin ihracat yerine iç yalebe dayandırılmasına geçişi desteklemek için daha fazlasını yapacağı taahhüdünde bulunması ile birlikte yüzde 1.3 yükseldi. Gösterge endeksteki hisse senetlerinin toplam piyasa değeri, 2 Ağustos itibariyle, bu şirketlerin tahmini karlarının 13.2 katı düzeyinde. Bu oran Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nde 15.5 ve Stoxx europe 600 Endeksi'nde 13.8 katı düzeylerinde.