Advertisement

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi bugün açıklanan hizmet sektörü verilerinin yavaşlamanın azaldığını göstermesinin ardından 6 haftanın en zayıf seviyesine gerileyedi.

Portekiz tahvilleri ise Çin'den gelen imalat ve hizmet endeksi verilerinin istikrara yaklaşıldığını göstermesiyle beraber yükseldi. 10 yıllık Alman tahvilleri geçtiğimiz hafta 1 ayın zirvesine çıkmasının ardından bugün çok değişiklik göstermedi. Fransa ve Hollanda bugün tahvil ihalesi gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.

Amsterdam'da bulunan ING Groep NV kıdemli faiz oranı stratejisti Alessandro Giansanti, "Durumların düzeldiğini onaylayan bri veri geldi. Potansiyel büyüme İspanyol tahvilleri üzerinde pozitif etki yaratabilir. Farkların daha da azalacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri çok değişmeyerek Londra saatiyle 10:07'de yüzde 4.56 oldu. Gün içerisinde yüzde 4.54'e kadar gerileyen faiz 19 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ekim 2023 vadeli yüzde 4.4'lük tahvilin fiyatı 98.69 oldu.

Benzer vadeli Portekiz tahvil faizleri ise 3 baz puan düşüşle yüzde 6.53 oldu, İrlanda 10 yıllık tahvil faizi ise 1 baz puanlık düşüşle yüzde 3.88 oldu.