Advertisement

Bakır, Çin Borsasında Cuma günkü hatalı işlemin Çin piyasasına olan güveni azaltması ve Fed'in teşvikleri azalması durumunda sanayi metallerine talebin azalacağı endişesi ile, üç haftalık yükselişin ardından geri çekildi.

Üç ay vadeli bakır kontraları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.5 düşerek ton başına 7,360 dolara kadar indikten sonra, Şanghay saati ile 11:17'de, 7,364.11 dolara geldi. Bakır 16 Ağustos'ta ton başına 7,420 dolara kadar çıkarak 10 haftanın zirvesine ulaştı.

Çinli aracı kurumların hisse senetleri Şanghay'da bugün, Everbright Securities'in hatalı işleminin ardından hızlı düşüşler gösterdi ve gösterge Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kadar düştü. Fed'in tahvil alımlarını azaltma olasılığı, yatırımcıların riskli olduğunu düşündükleri varlıkları satmasına neden oluyor. Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Temmuz ayı toplantısının tutanakları bu hafta açıklanacak.

Şanghay'da Orient Futures Co.'nun araştırma müdürü Lin Hui, "Cuma günkü işlem hatası piyasa güvenini zedeledi," dedi ve "Metaller bugün, ivme azlığından ve Çin, ABD ve dünyanın diğer bölümlerindeki belirsiz ekonomik görünümden dolayı biraz gevşek" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, son iki haftada yüzde 6.2 yükseldikten sonra, yüzde 0.5 düşerek ton başına 52,890 yuana (8,649 dolar) indi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek pound başına 3.362 dolarda kaldı.

LME'de aluminyum, kurşun, çinko ve nikel değer kaybetti.