Advertisement

Zor durumdaki sektörlerin milyarder yatırımcısı Wilbur Ross, Çin'in gemi inşaatlarındaki kısıtlamalarının, kargo piyasasının, tarihin en sert düşüşünü kaydeden taşıyıcı şirket fazlalığını aşmasına yardımcı olacağını söyledi.

Çin Ulusal Gemi İnşaat Sanayi Birliği geçtiğimiz ay ülke genelindeki tersanelerin yüzde 30'unun 5 yıl içinde kapatılacağını söyledi ve hükümet de 4 Apustos'ta kapasitenin sınırlanmasını öngören 3 yıllık plan açıkladı. Yakıt tanklarına 2011'de 900 milyon dolar harcayan bir yatırım grubunun mensubu olan Ross, Çin'in, tek bir ülke tarafından düzenlenen en büyük inşaat programının tekrarını önleyeceğini ifade etti. 

Gemi inşaat sektöründeki tırmanma gemi kazançlarını 23 yılın en düşüğüne geriledi. İnşaatların 2009'daki zirvesinden yüzde 61 düşmesi ve köhne tankların imhasının rekor seviyeye yaklaşmasından ötürü yatırımcılar daha fazla yükseliş beklemeye başladı. Analistlerin tahminleri Monaco merkezli Scorpio Tankers Inc.'in hisseleri bu yıl yüzde 37 yükselmesinin ardından 12 aylık dönemde yüzde 17 daha yükseleceği, Frontline 2012 Ltd.'ın da yüzde 43 değerleneceğine işaret ediyor.

Sipariş defterinin azaltılması ve hurda eşyaların artmasının birlikte arz ve talebin 2014'ün sonlarında ya da 2015'in başlarında birçok segmentte dengelenmesiyle sonuçlanacağını söyleyen Ross, endişelerinin azaldığını dile getirdi.