Advertisement

Süper Toto Süper Lig takımlarından Bursaspor'un teknik direktörü Christop Daum, "Yönetimimiz bize çok iyi bir takım teslim etti. Takımdaki moral ve motivasyonu kısa bir süre içerisinde gördüm. Bursaspor için her şeylerini vereceklerine inanıyorum" dedi.

Bursaspor TV'ye konuşan Daum, takımın ve kentin başarıyı çok istediğini görüdüğünü belirterek, Bursa'yı daha önceki Türkiye tecrübelerinden çok iyi tanıdığını ifade etti.

Takımdaki moral ve motivasyonun yüksek düzeyde olduğunu dile getiren tecrübeli teknik adam, Bursaspor'un mükemmel bir altyapıya sahip olduğunu vurguladı.


-"Tüm yabancılarımız çok kaliteli"-

Bursa'dan çok iyi futbolcular yetiştiğini ifade eden Daum, yeni transferle ilgili ise şöyle konuştu:

''Bursaspor için bu konuda çok sevinçliyim. Bursaspor'da altyapıdan yetişen oyunculara Türkiye genelinde bakarsak artısının çok olduğu görüyoruz. Yabancı transferlerimiz de çok iyi. Sebastien Frey çok tecrübeli ve önemli bir kariyere sahip. Tüm yabancılarımız çok kaliteliler. Renato Civelli bu hafta kendi kalemize gol attı ancak tüm maça baktığımızda hatasız oynadı. Her şeyini ortaya koydu. Onun ve bizim açımızdan o gol çok kötü oldu. Taye Taiwo ise sol bek olarak kariyeri belli. Türkiye'nin en iyi sol beki olabilir. Çok çok iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum.Yeni transferlerimizden Şamil Çinaz ise çok basit ve garanti futbol oynayan bir oyuncu. Ekstrası çok fazla olmamasına rağmen takımımızı iyi organize ediyor. Bu yönlerini artı olarak görüyorum. Yasin Pehlivan'ı, Avusturya Milli Takımı'nın kadrosunda olduğu için çok fazla göremedik. Antrenmanda gördüğüm kadarıyla istekli ve arzulu bir oyuncu.''

Arjantinli oyuncu Pablo Martin Batalla hakkında da konuşan Daum, "Mükemmel derecede taktik bilgi becerisi yüksek bir oyuncu. Batalla aynı zamanda teknik kapasitesi yüksek bir futbolcu. Sürpriz toplarla takımı oynatabiliyor. Onu daha çok organize etmesi için beyin görevini üstlendirmemiz gerekiyor. Kalitesi tartışılmaz, gol bölgelerinde çok etkili. O noktalara Batalla'yı taşımak istiyoruz" ifadesini kullandı.

"Bursa kesinlikle Avrupa'da olması gereken bir takım" diyen Daum, şöyle devam etti:

"Bu taraftar bunları fazlasıyla hak ediyor. Bu enerjiyi kendilerinde gördüm. Buraya Avrupa kupalarına katılmak için geldim. Ben inanıyorum ki taraftarlarımız da bunu arzuluyordur. Bu başarı için hepimizin arzulu olması gerekiyor. Buna bizler inanıyoruz.Taraftarlarımız üç seneden beri Avrupa'da bu tecrübeyi yaşadı. Gönül isterdi ki daha üst turlara kendimizi atalım. Bu hedefe çok çalışarak kesinlikle ulaşacağımıza inanıyorum. Yönetimimiz ve teknik heyetimiz yeni. Bu yüzden sabra ihtiyacımız var."


- "Taraftarlara hayranım"

Alman teknik direktör, Türkiye'de çalıştırdığı takımlarla Bursa'ya geldiğinde yeşil beyazlı taraftarlara büyük bir hayranlık duyduğunu anlatarak, " Bursaspor'a imza attığım gün basın toplantısında taraftarlara seslenirken, 'bizim arkamızda duvar olun' dedim. Onların desteği ile biz ancak bunları yapabiliriz. Yönetim başta olmak üzere, taraftarlarımız bize duvar olursa kesinlikle bizler başarılı oluruz. Buna inanıyorum. Öyle bir ortam olmalı ki rakipler Bursa'ya gelirken, 'Bursaspor deplasmanı çok zor' demeliler" diye konuştu.

Eskişehirspor maçına da değinen Daum, şunları kaydetti:

"Eskişehirspor maçında defansif taktiği olarak disiplinli oynadık. Mesela 10. dakikada Pinto'nun kafa vuruşu gol olsaydı öne geçebilirdik. Kaleci çok iyi çıkardı. Yediğimiz golden sonra da oyunu çevirecek futbolumuz vardı. Oyunu döndürebilirdik. İlk devre çok fazla derin kaldık. İleri çıkmada çok zorlandık. Defansı öne çıkarıp daha baskılı oynamamız gerekiyordu. Çıkışlarımız iyi değildi. Daha fazla öne çıkmak zorundayız. Kesinlikle daha önde basmamız gerekiyor. Bu zaman zarfı içerisinde defans kurgumuzu oluşturmaya çalıştık. Şimdi daha aktif olmalıyız. Oyunu seyrederek pasif değil, bizim hücum olarak aktif olmamız gerekiyor."

Bursaspor'da oluşturmak istediği oyun sistemi hakkında da bilgi veren Daum, "Defans kurgumuzun çok kuvvetli olması gerekiyor. Sağ ve sol beklerimizin çok iyi çıkmalı. Defans blokumuzun önünde olan iki orta saha oyuncumuz, oyunu açışlarımızda ileriye katkıyı sağlayacak. Forvetin arkasında oynayan oyuncu tamamen ofansı yöneten bir futbolcu. Kanatlarda oynayan futbolcularımız da çok süratli olmalı. Çok iyi çıkmalı. Biz aktif olup, oyunu kontrol etmeliyiz" diye konuştu:


-"Transfere karar vermek için erken"-

Daum, henüz 5 gündür takımla çalıştıklarını ve takım kadrosu hakkında karar vermek için çok erken olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Transfer için kesin bir karar vermek çok erken olur. Çünkü takımla 5 gün çalışma şansımız oldu. Tabii ki yönetimimiz, teknik heyetimiz olsun devamlı olarak takıma katkı güç katacak nasıl transfer yapabiliriz bakıyoruz. Herkes bu yönde çalışıyor. Tabii ki Türkiye'deki 6 yabancı sayısı kuralını da göz ardı edemeyiz. Transferde Türk futbolculara bakıyoruz. Altyapıdan da kendini gösteren oyuncularımıza zaman zaman şans vereceğiz. Başkanımız ve yönetimimiz ile mevcut futbolcularımızın üstünde katkı sağlayacak transfer yapmaya karar verdik. İlk etapta şu anda mevcut kadroma güveniyorum. Transfer düşünüyoruz ama en önemlisi mevcut futbolcularımızdan çok daha fazla katkı sağlayacak transfer yapmalıyız."


- "Keşke bunu söylememiş olsaydım"-

Eskişehirspor maçının ardından Galatasaray karşılaşması hakkında yapmış olduğu açıklama için Daum, "Böyle mağlubiyetlerden sonra üzüntü içerisinde bazen söylenen kelimelerin ardından 'keşke bunu söylememiş olsaydım daha iyi olurdu' diye düşünüyorum. Ama şöyle bir şey söyleyebilirim: Bursalıyız, rakibe deplasmana geldiklerini hissettirmemiz gerekiyor. Kim olursa olsun. Bursa'nın gücünü hissettireceğiz. Bursa'da kolay kolay bir maç alınmayacak. Bunu tüm takımlara hep beraber göstereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Daum, Spor Toto Süper Lig'in Avrupa'nın en zorlu liglerinden birisi olduğunu vurgulayarak, "Zor bir işe geldiğimizi biliyorum. Bunu başarmak için buradayım. Ligin kalitesi gittikçe daha yükseliyor. Çok çok kaliteli genç Türk futbolcuları Avrupa'dan buraya geliyor" ifadesini kullandı.

Programın sonunda taraftarlara son mesajını Türkçe olarak veren Daum, "Bursaspor'da çok mutluyum. Şimdi Bursaspor ikinci vatanım. Taraftarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.