Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin Suriye hükümeti tarafından işlenen vahşet ve Mısır'daki kanlı askeri operasyon ile ilgili belirleyici kararlar alma eşiğinde olduğunu söyledi.

CNN'in "New Day" adlı programında Chris Cuomo'nun sorularını yanıtlayan Obama, ABD'nin istikrarsız Ortadoğu bölgesi ve dünyanın diğer bölgeleri için "vazgeçilmez ülke" olma özelliğini koruduğunu belirtti ve uzun vade çıkarları için stratejik değerlendirmeler yapmak zorunda olduklarını ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetiminin bin 300'den fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırısı ile ilgili bir soru üzerine Obama, yetkililerin halihazırda bilgi topladığını belirterek "Gördüklerimiz, bunun büyük endişe yaratacak boyutta bir olay olduğuna işaret ediyor" dedi.

Birleşmiş Milletler'in daha etkin olmasını istediklerini belirten Obama, Suriye yönetimine de söz konusu saldırının düzenlendiği yerde soruşturma yapılmasına izin vermesi çağrısında bulundu.

Geçmişte yaşananlar göz önüne alındığında Esed'den işbirliği beklemediklerine işaret eden Obama, Suriye'deki iç savaşın hem kitle imha silahlarının yayılması hem de bölgedeki müttefikleri ile askeri üslerinin korunması açısından ABD'nin ulusal çıkarlarını da ilgilendirdiğini belirtti.


-Mısır'daki kriz

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevinden alınmasıyla başlayan krize değinen Obama, hükümetin ABD-Mısır ikili ilişkilerini gözden geçirdiğini ifade etti.

Mursi'nin görevden alınmasının ardından orduya ülkede uzlaşmanın sağlanması için diplomatik yollardan telkinde bulunduklarını belirten Obama, ordunun söz konusu fırsatı değerlendiremediğini söyledi.

ABD'nin Mısır'a yardımı kesip kesmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Obama, Amerikan halkının büyük bir kısmının kendilerinden, değerlerine karşı düşen eylemlere yardım ve yataklık etmek konusunda son derece dikkatli davranmalarını beklediğini sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ağustos 2013 Cuma, 18:03 Misafir misafir 15:46 onun babası da oğlu gibi katliam yapmazdı o hama'da ölen 30 bin kişi toplu ihnihar etmişti zaten, ayrıca o şehirleri bombalayan uçak ve helikopterler suriye ordusuna ait değil ki.. onlar bizim mahallenin veletlerinin uzaktan kumandalı oyuncakları... utanmanız yok bari insanlığınızı kaybetmeyin...
23 Ağustos 2013 Cuma, 16:37 Misafir 1. kainat savaşı 2050 adlı kitabın kehanetleri kaldığı yerden devam ediyor.
23 Ağustos 2013 Cuma, 15:46 Misafir iyide suriyedeki vahşeti işleyen esad rejimi değil ki kimi kandırıyorlar bunlar esadın derdi yok çocuk ve sivil katliamı neden yapsın ki esad bu kadar zalim değil yiğidi öldür ama hakkını yeme insaflı olmak lazım