Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, merkez bankasının, varlık alımlarının hızını düşürmeden önce, ABD ekonomisi ve enflasyonu değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Bullard, aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını destekleyen kanatta yer alıyor.

Bullard, Jackson Hole, Wyoming'de CNBC'ye yaptığı değerlendirmede, "Acele etmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum," dedi ve "Enflasyon düşük seyrediyor ve ekonomi konusunda karışık verilere sahibiz" şeklinde görüş bildirdi.

Para politikası kararlarında bu yıl oy hakkına sahip olan Bullard, "Bu nedenle, temkinliyim," dedi ve "Harekete geçmeden önce zaman almak ve neler olduğunu değerlendirmek istiyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

ABD'de Hazine tahvillerinin faizi, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tahvil alımlarını gelecek ayki toplantıda azaltmaya başlayacağı spekülasyonu ile bu hafta son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Politika yapıcılar, istihdam piyasasında kayda değer bir iyileşme görülene kadar sürdürüleceği taahhüdünde bulundukları büyük miktarlı varlık alımlarının azaltılmasına ne zaman başlanacağı konusu üzerinde duruyorlar.

Bullard, "Karar alırken, çok temkinli olmak için zaman ayırabiliriz" dedi.