Advertisement

ABD'de birinci el konut satışları üç yıldan fazla bir sürenin en büyük düşüşünü yaşarken bir önceki ay verisi de aşağı yönde revize edilerek, sektördeki büyümenin mortgage faizlerinin artışı ile duraklayabileceği sinyalini verdi.

Birinci el konut satışları yüzde 13.4 düşüşle 394,000 yıllık hıza gerileyerek Ekim ayından bu yana en düşük seviyeyi kaydederken, bir önceki ay verisi de açıklanandan aşağı yönde revize edilerek 455,000 oldu. Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahmin medyanına göre 487,000 seviyesine bir artış olması bekleniyordu. Ayrıca kaydedilen bu gerileme, Mayıs 2010'dan bu yana en dik düşüş olarak gerçekleşti.

İnşaat firmaları malzemelerde ve konut yapımına uygun arsalardaki kısıtlılığın fiyatları artırabileceği düşüncesi ile geri çekiliyor. Aynı zamanda, istihdamın yükselmesi ve telafi edici nitelikteki talepler, insanların tarihi düşük faizleri yükselmeden önce yakalamak için acele etmesini sağlayarak konut sektöründe yükselişe sebep olabilir.

New York'ta bulunan TD Securities USA LLC araştırma şefi Millan Mulraine, "Konut sektöründeki toparlanma biraz nefes alıyor gibi. Bu, konut piyasasının getirileri, geçmişte olduğu gibi ekonomiye yukarı yönlü bir destek sağlamayacak" yorumnu yaptı.

Satışlardaki düşüş, Bloomberg anketine katılan bütün ekonomistlerin tahminlerinden daha düşük olarak gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistler, ilk açıklanan Haziran verisi 497,000'in ardından 445,000 ile 525,000 aralığında tahminlerde bulundular.

Birinci el konut satışları, 2012 yılının Temmuz ayına göre ise yüzde 6.8 yüksek gerçekleşti. Konut fiyatları ortalaması ise bir yıl önceye göre yüzde 8.3 artarak 257,000 dolar ortalamaya ulaştı.