Advertisement

(21:44'te güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son üç haftadaki en büyük kazancının ardından, yatırımcıların Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalarda teşviklerin azaltılması işaretleri görülmesini ve birinci el konut satışlarının Temmuz ayında beklenmedik şekilde düşmesini fiyatlaması ile yükseldi.

Microsoft Inc., CEO Steve Ballmer'in önümüzdeki 12 ay içerisinde emekliye ayrılacağını açıklaması ile yüzde 6.9 ralli yaptı. Nasdaq OMX Group Inc., yaşanan teknik arıza nedeniyle hisselerin dün dört aydan uzun bir sürenin en dik düşüşü yaşamasının ardından bugün yüzde 1 yükseldi. D.R.Horton Inc., inşaat sektörü hisselerinin gerilemesi ile yüzde 3.7 değer kaybetti. Pandora Media Inc. satışlarının beklentileri kaçırması ile yüzde 11 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 13:59'da 1,660.87 puan olurken, Dow Jones endeksi 23.28 puan, yani yüzde 0.2 artışla 14,987.02 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 6.4 aşağısında seyretti.

U.S.Bank Wealth Management kıdemli hisse stratejisti Jim Russel, "Makro verilerin görünümü oldukça önemli. Yatırımcılar piyasanın yükselen faizlere nasıl tepki vereceğini ve bunun tüketiciler ve ticaret ortamı için ne anlam ifade edeceğini anlamaya çalışıyorlar" yorumunu yaptı.

S&P 500 Endeksi bu hafta içerisinde, Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanaklarında birçok yetkilinin ekonomik verilerin beklentiler doğrultusunda iyi gitmesi halinde tahvil alımlarını azaltma planını desteklediklerinin görülmesi ile, yüzde 0.4 yükseldi.

(21:44'te güncellendi)