Advertisement

-Fisher: Aşırı esnek politika tek başına imalatı destekleyemez

ABD merkez bankasını en sert eleştiren isimlerden biri olan Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, Fed'in rekor düzeydeki eşviklerinin ABD'deki imalatı, düzenleme belirsizlikleri ve mali kaynaklardan kaynaklanan 2 yıllık düşüşten toparlayamayacağını savundu.

İmalat sektörüne üretim kanallarını ve işlerini güçlendirmeleri için aşırı ucuz, bol parasal destek verildiğinin altını çizen Fisher, "Bizi tutan mali ve düzenleme politikaları" dedi.

-Bullard: Fed'in acelesi yok

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, merkez bankasının, varlık alımlarının hızını düşürmeden önce, ABD ekonomisi ve enflasyonu değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Bullard, aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını destekleyen kanatta yer alıyor.

Bullard, Jackson Hole, Wyoming'de CNBC'ye yaptığı değerlendirmede, "Acele etmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum," dedi ve "Enflasyon düşük seyrediyor ve ekonomi konusunda karışık verilere sahibiz" şeklinde görüş bildirdi.

-Lockhart: Varlık alımlarının azaltılmasını destekleyebilirim

Aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını destekleyen tarafta bulunan Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ekonomik veriler güçlü kaldığı sürece, tahvil alımlarının yavaşlatılmasına destek vereceğini söyledi.

Jackson Hole, Wyoming'de CNBC'ye bugün yaptığı değerlendirmede, Lockhart, "Eylül ayında, şimdiden o zamana kadarki veriler temel olarak üzerinde bulunduğumuz patikayı teyit ettiği sürece, varlık alımlarının azaltılmasını destekleyeceğim," dedi. Lockhart'ın bu yıl Fed'in kararlarında oy hakkı yok. Lockhart, ayrıca, "Bu çeşit ılımlı büyüme patikasının devam edeceğine güveniyorum" şeklinde görüş bildirdi.

-Almanya tüketim ve yatırımla büyüdü

Almanya'nın ikinci çeyrek büyümesi, en büyük ticaret ortağı 17 üyeli Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın güveni artırması ile birlikte, tüketim ve yatırımlardaki sıçramadan destek aldı.

Sermaye yatırımları, Mart ayında sona eren ilk çeyreğe göre yüzde 1.9 yükseldi ve son üç çeyrekte ilk kez yükseliş gösterdi. Tüketim ise yüzde 0.5 genişledi. Almanya'da gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH), yılın ikinci üç aylık döneminde, yüzde 0.7 arttı ve 14 Ağustos'ta açıklanan ilk veriyi teyit etti. Ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre, takvim etkilerinden arındırılmış rakamla yüzde 0.5 büyüdü.

-İngiltere'de ekonomik büyüme yukarı revize edildi

Birleşik Krallık ekonomisi inşaat, imalat ve ticaret sektörlerinde yaşanan toparlanma üzerine ikinci çeyrekte ilk tahminlerin üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık'ta ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 0.7 büyürken bu rakam birinci çeyrekte yüzde 0.3 olarak gerçekleşti. Ekonomik büyümeye yönelik ilk tahminler ikinci çeyrek için yüzde 0.6 olarak gerçekleşmişti. İhracat bir yılın en büyük sıçrayışını gerçekleştirirken, net ticaret ekonomik büyümeye yüzde 0.3 katkı sağladı. Pound değer kazandı.

-ABD'de konut satışları sert düştü

ABD'de birinci el konut satışları üç yıldan fazla bir sürenin en büyük düşüşünü yaşarken bir önceki ay verisi de aşağı yönde revize edilerek, sektördeki büyümenin mortgage faizlerinin artışı ile duraklayabileceği sinyalini verdi.

Birinci el konut satışları yüzde 13.4 düşüşle 394,000 yıllık hıza gerileyerek Ekim ayından bu yana en düşük seviyeyi kaydederken, bir önceki ay verisi de açıklanandan aşağı yönde revize edilerek 455,000 oldu. Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahmin medyanına göre 487,000 seviyesine bir artış olması bekleniyordu. Ayrıca kaydedilen bu gerileme, Mayıs 2010'dan bu yana en dik düşüş olarak gerçekleşti.

-ABD hisseleri "veriler" sonrasında yükseldi

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son üç haftadaki en büyük kazancının ardından, yatırımcıların Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalarda teşviklerin azaltılması işaretleri görülmesini ve birinci el konut satışlarının Temmuz ayında beklenmedik şekilde düşmesini fiyatlaması ile yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 13:59'da 1,660.87 puan olurken, Dow Jones endeksi 23.28 puan, yani yüzde 0.2 artışla 14,987.02 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 6.4 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri haftanın son gününde yükseldi

Avrupa hisse senetleri, Euro Bölgesi Tüketici Güveninin beklenenden fazla yükselmesi ve Birleşik Krallık'ta ekonominin tahminlerden daha hızlı büyümesi sonrasında yükselerek son iki ayın en büyük haftalık düşüşünü hafifletti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisinin, iyileşmekte olan Avrupa ekonomisinin faiz indirimlerini gündemden kaldırdığını kaydetmesinin ardından, yüzde 0.4 yükselerek 304.71 puandan kapandı. Endeks bu hafta, Fed'in gelecek ay varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentisinin güçlenmesi ile birlikte, yüzde 0.5'lik kayıp yaşayarak 21 Haziran'dan bu yana en büyük haftalık düşüşü yaşadı.

-Altın 10 haftanın zirvesine sıçradı

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.7 yükselerek ons başına 1,393.50 dolara kadar çıktı ve 13 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

-Dolar konut satışları sonrası yönünü aşağı çevirdi

Dolar, ABD'de birinci el konut satışlarının Temmuz ayında beklenmedik şekilde üç yıldan fazla bir sürenin en dik düşüşünü yaşaması sonrasında yen ve euro karşısında kazançlarını sildi.

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 10:36'da 98.59 puan olurken, gün içerisinde 5 Ağustos'tan bu yana en zayıf seviyeye dokundu. Yen euro karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 132.06 yene düşerken, bu haftaki kayıplarını yüzde 1.6'ya genişletti. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 güçlenerek 1.3396 dolar seviyesinden işlem görüyor.

-Petrol haftalık düşüşe doğru ilerliyor

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 13 sent yükselerek, Londra saati ile 13:21'de varil başına 105.16 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 59 altındaydı. Kontrat dün yüzde 1.1 ile 9 Apustos'tan bu yana en hızlı artışını göstererek, varil başına 105.03 dolara çıktı.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 46 sent yükselerek varil başına 110.36 dolara geldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı, dünkü seviyesi olan 4.87 dolardan 5.23 dolara çıktı.

-ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi

ABD hazine tahvilleri, ABD'de birinci el konut satışlarının Temmuz ayında beklenmedik şekilde düştüğünü gösteren verilerin Fed'in tahvil alımlarını önümüzdeki ay azaltacağı söylentilerini hafifletmesi ile yükselerek tahvil faizlerinin iki yılın en yükseğinden gerilemesini sağladı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi yüzde 2.92'ye dokunmasının ardından dünkü seviyesine göre altı baz puan, yani 0.06 yüzde puan, gerileyerek New York saati ile 12:51'de, yüzde 2.83 oldu. Ağustos 2023'te vadesi dolacak yüzde 2.5 faizli tahvillerin fiyatı 16/32, yani 1,000 dolar nominal değerde 5 dolar artarak 97 6/32 oldu.

-Gelişen piyasalar haftalık kaybını azalttı

Gelişen piyasa hisseleri yükselerek son iki ayın en büyük haftalık düşüşünü azaltırken, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin ekonomilerini desteklemek için adımlar atacaklarına işaret etmeleri ile gelişen ülke para birimleri toparlandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 yükselerek Londra saati ile 13:50'de 930.66 puana tırmandı. Fed'in teşvikleri önümüzdeki ay azaltacağı spekülasyonu üzerine hisseler bu hafta yüzde 2.9 düşüş kaydetti. Hindistan merkez bankası dün, ülkenin ekonomik ve mali politikalarının ülkenin finansal istikrarını korumaya odaklanması gerekğini söyledi. Brezilya Merkez Bankası ise dün geç saatlerde yıl sonuna kadar her hafta 3 milyar dolarlık swap ve kredi marjı ihalesi düzenleyeceğini açıkladı.