Advertisement

ABD'de bu hafta açıklanacak tüketici harcamaları verisinin öncesinde ekonomistler, konut ve istihdam piyasasındaki ilerlemelerin desteğiyle tüketici harcamalarının Temmuz'da 3. ayında da artış kaydedeceğini öngörüyor.

Bloomberg anketine katılan 59 ekonomistin medyan tahminine göre mal ve hizmet alımları, Haziran'daki yüzde 0.5'lik artışın ardından yüzde 0.3 arttı. Ticaret Bakanlığı veriyi 30 Ağustos'ta açıklayacak. Haftaiçinde açıklanacak olan dayanıklı tüketimmalı siparişlerinde de toparlanma bekleniyor.

İstihdamdaki kazançlarla birlikte ABD'de artan konut satışları ve fiyatlar, araç gereç ve ev geliştirme aletleri taleplerinin artmasıyla Home Depot Inc. ve Lowe's Cos. gibi şirketlerin kazançlarını destekliyor. Amerikan ekonomisinin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları, imalatta ve küresel piyasalarda beklenen toparlanmanın korunmasına yardımcı olacak.

Wells Fargo Securities LLC'nin ekonomistlerinden Michael Brown, tüketici ve konut sektörlerinin ağırlığının artmaya başladığını, ancak hâlen küresel ekonomik şartlardaki belirsizliğin çok fazla olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı ayrıca önümüzdeki haftanın sonunda kişisel gelirin Temmuz'da yüzde 0.2 arttığını açıklayabilir.

İstihdamdaki kazançların hızlanması, hanehalkı harcamalarını desteklemek için gereken ücret artışlarına yardımcı oluyor. Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz ay 2. çeyrekteki harcamaların yıllık bazda yüzde 1.8 büyüdüğünü açıklamıştı.