Advertisement

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Endonezya'daki Asya-Pasifik liderleri toplantısının öncesinde, Ekim'in başlarında satış vergilerinin artırılmasına ilişkin bir karar vereceğini açıkladı.

Japon NHK televizyonuna açıklamada bulunan Amari, Abe'nin en geç 7 Ekim'de başlayacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu'nun öncesinde karar vereceğini belirtti.

İş dünyasının liderleri, akademisyenler ve politika yapıcılarından oluşan İhracat panelleribugün Japon ekonomisinin vergi artışına dayanabilecek kadar güçlü olup olmadığını görüşmek üzere bir araya gelecek. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasıları ikinci çeyrekte yıllık yüzde 2.6 büyüdü. Büyüme oranı, Maliye Bakanı Taro Aso'nun vergi artışını desteklemesine neden oldu.

Amari geçtiğimiz hafta Abe'nin danışmanları  Etsuro Honda ve Koichi Hamada'nın da aralarında olduğu panellerde görüşlerin iyi bir dengeyi yakaladığını söyledi.

Japonya'nın mevcut yüzde 5 seviyesinden Nisan'da yüzde 8'ye çıkarılmasını öngördüğü satış vergisi kararı, ekonominin etkileri kaldıramayacak düzeyde olduğuna hükmedilirse ertelenebilir ya da iptal edilebilir. Abe, uzman panellerindeki görüşleri ve 9 Eylül'de açıklanacak 2. çeyrek GSYH revizyonununu göz önünde bulunduracak.

Amari, Japonya Merkez Bankası'nın 1 Ekim'den 3 aylık Tankan anketini açıklayacağını, Abe'nin bu anketin sonuçlarını da değerlendirebileceğini belirtti.