Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'deki yetkililerin ihracat ve yatırım odaklı ekonomiden geçiş süreci, işsizlikte istikrarsızlığa neden olacak bir sıçramayı tetiklemeden büyümenin önümüzdeki 5 yılda yüzde 6'ya gerilemesine izin verebilir.

Bloomberg'in geçtiğimiz ayki anketine katılan 12 ekonomistin medyan tahminine göre, iş gücüne yeni girenlerin absorbe edilmesi için gereken büyüme oranı 2018'de bugünkü yüzde 7.3'lerden yüzde 6.4'ye gerileyecek. Çin Başbakanı Lİ Keqiang 2013'te yüzde 7.5 büyüme hedefliyor.

Çin'in azalan çalışma yaşındaki nüfusu ve lojistik gibi ağır iş gerektiren hizmet sektöründeki işlerdeki sıçrama, önümüzdeki yıllarda işsizliğin sınırlanmasına yardımcı olabilir. Artan yerel hükümet borçları ve çevresel verim kaybı, son5 yılda yatırım desteğiyle yüzde 9.3 ortalamasını yakalayan büyüme hızının düşürülmesine izin verme ihtiyacını ortaya koyuyor.

Manşet büyüme için istenmeyen ancak istihdam bakımından teşvik edici bir işgücü daralmasının olduğunu söyleyen The Conference Board'un Pekin'deki ekonomistlerinden Andrew Polk, ekonominin hizmetlere doğru kaymaya başlamasıyla büyümenin yavaşlayacağını, ancak istihdam yaratımının güçlü olacağını öngördü.

Polk, 10 milyon yeni imalat işlerinin yüzde 8 ekonomik büyüme ile ilişkilendirilirken, hizmet sektöründeki 10 milyon iş yüzde 5 büyüme ile ilişkilendirildiğini söyledi.