Advertisement

JP Morgan Chase&Co., regülatörlerin kara para aklamaya karşı prosedürlerinde eksiklikler bulmasının ardından ilgili birimini incelemeye aldı ve bir süre yabancı bankalardan iş almayacağını açıkladı.

Banka geçtiğimiz ghafta hazine tahvilleri biriminin birsüre yeni müşteri ya da mevcut müşterilerinden yeni iş almayacağını açıkladı. Bankanın sözcüsü Brian Marchionay, aranın JP Morgan'nın varolan ilişkilerini incelemek için kullanılacağını ifade etti.

"İlgili bankacılık birimlerinde finansal kuruluşlara verilen hizmetkler bizim gücümüzün temelinde oldu ve olmaya da devam edecek" ifadelerini kullanan Marchiony, "Özellikle sözkonusu piyasalarda, uzun vadeli sorumluluklarımızı yerine getirmemiz için iyi pozisyonlandığımızdan emin olmak için ara verip işlerimizi değerlendirmek bizim için önemli" dedi.

Para Birimi Müfettişlik Ofisi Ocak'ta bankanın kara para aklamaya karşı iç kontrol ve bağımsız test sistemlerinde eksiklikler bulmasının ardından muvafakat emri vermişti. Muvafakat emrinde, bankanın ciddi hacimlerdeki şüpheli aktivitelerini açıklayamadığı belirtilmişti.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc geçtiğimiz yıl ABD'nin kara para aklama gerekçesiyle açtığı davalarda anlaşma yoluna giderek 1.92 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı.