Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Bakır Şanghay piyasasında, hedge fonların ve diğer büyük spekülatörlerin fiyatların yükseleceği beklentisi ile aldıkları pozisyon sayısını artırmaları ve tüm dünyada bakır stoklarının azalması ile birlikte 11 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Aralık vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, ton başına 53,360 yuana (8,717 dolar) çıkarak, 5 Haziran'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek pound başına 3.3374 dolara çıktı. Londra Metal Borsası (LME), tatil nedeniyle kapalı.

Bakırda net long pozisyon sayısı, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, 20 Ağustos ile biten haftada, yüzde 104 sıçrayarak 14,356'ya çıktı. Para yöneticileri, 24 hafta üst üste aşağı beklentiye göre pozisyon aldıktan sonra, önceki hafta, bekleyişlerini yukarıya çevirdi. 24 haftalık bu süreç, Temmuz 2009'dan bu yana en uzun süreli aşağı beklenti dönemini işaret ediyor. LME tarafından izlenen stoklar geçen hafta yüzde 3.4 düştü ve Şanghay stokları yüzde 3.6 geriledi.

Shenyin & Wanguo Futures Co. analisti Li Ye, "Piyasa, uzun pozisyonların kısa pozisyonlara göre daha ağır bastığını gösteren veriden cesaret buldu," dedi.

ABD'de Cuma günü açıklanan Temmuz ayı birinci el konut satışları verisi üç yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu veri, Fed'in halen 85 milyar dolar olan ekonomiyi destekleme amaçlı varlık alım programını bir süre daha devam ettirebileceği beklentilerini güçlendirdi.

Şanghay'da, aluminyum, kurşun ve çinko da değer kazandı.

(15:25'te güncellendi)