Advertisement

(15:05'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çinli aracı kurumların hisselerindeki ralli ve ABD konut verisinin Fed'in teşvikleri daraltacağı endişelerini azaltması sonucu değer kazandı. Gösterge endeks son bir haftanın zirvesine hareketlendi.

Haitong Securities Co., Şanghay Borsası'nın aynı gün işlemlerine izin verebileceğini kaydetmesinin ardından, Hong Kong'da yüzde 4.1 değer kazandı. Polonya'nın en büyük sigorta şirketi PZU SA, yönetim kurulunun temettü ödemeyi düşündüğü yoluındaki haberlerine tkis ile son iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Hindistan rupisi ve Türk Lirası rekor düşük seviyelere yaklaşırken, Endonezya rupizi Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 12:25'te, 936.5 puana çıktı ve yükselişini ikinci güne taşıdı. Şanghay Borsası, kimliğini açıklamayan bir brosa sözcüsünün Weibo mikroblog platformunda yaptığı açıklamaya göre, yatırımcılara bir hisseyi aynı günde alıp satma imkanı sağlayacak "T+0" takas uygulamasına geçmeyi değerlendiriyor. ABD'de Cuma günü açıklanan ve son üç yılın en hızlı düşüşünü gösteren birinci el konut satışları verisinin ardından, bugün açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin Mart ayından bu yana ilk kez düşüş göstermesi bekleniyor.

Jakarta'da PT Mandiri Manajemen Investasi fon yöneticisi Aldo Perkasa, "Piyasa, Fed'in asıl kararınının açıklanmasına kadar volatil kalmaya devam edecek," dedi ve "İşlemler büyük ölçüde haber akışları ile yön bulacak" değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen piyasa hisse senetlerinin değeri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke2nin 22 Mayıs'ta politik ayapıcıların tahvil alımlarını azaltabileceğinden bahsetmesinden bu yana 1.4 trilyon dolar eridi.

(15:05'te güncellendi)