Advertisement

Gelişmekte olan piyasalarda son haftalarda düşüş beklentileri arttı. ABD Merkez Bankası'nın ucuz para programından çıkmaya başlayacağı beklentisiyle yatırımcılar, gelişen piyasalardaki varlıklarından çıkışlarını hızlandırdı.

Fed'in tahvil alımlarını azaltma tartışmalarının gelişen piyasalara zarar verdiğini dile getiren PIMCO'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Hindistan be Endonezya gibi ülkelerde son dönemde görülen sert düşüşlere rağmen gelişmekte olan ülkeler için 1990'lardaki gibi bir çöküş riski olmadığını savundu.

Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı düşüncesinin varlık piyasları ve reel ekonomi arasında açığa neden olduğuna dikkat çeken El-Erian, bunun Endonezya ve Hindistan gibi piyasalarda volatiliteyi tırmandırdığını söyledi.

El-Erian, gelişen piyasaların tampon görevi gören güçlü rezervlere, daha iyi politikalara ve esnek kurlara sahip olduğunu belirterek, bu ülkelerin büyük oranda 90'lardakinden daha iyi sigortalanmış olduğunu dile getirdi.

Dünyanın en büyük tahvil fonunun CEO'su El-Erian, gelişen piyasalardaki çalkantılarda öne çıkan en büyük 2 riskin temelleri baskılayan kötü teknikler ve tedbirli para denilen sermayenin çıkışın bu ülkelerdeki yatırımcılara zarar verme ihtimali olduğunu söyledi.