Advertisement

Ekonomistler Euro Bölgesi'nde ekonomik güvenin Ağustos ayında son 17 ayın zirvesine çıktığını tahmin ediyor.

Bloomberg News anketine katılan 26 ekonomistin tahmin medyanı ekonomik güven endeksinin 92.5'ten 93.8'e yükseldiği yönünde gerçekleşti. Avrupa Komisyonu 23 Ağustos'ta yaptığı bir açıklamada Euro Bölgesi Tüketici Güveninin Ağustos ayında 25 ayın zirvesine yükseldiğini belirtti. Yine Bloomberg anketine göre Euro Bölgesi işsizlik seviyesi Temmuz ayında yüzde 12.1 oranında seyrettiği tahmin ediliyor.

Bölge ekonomisinin geçtiğimiz çeyrekte yeniden büyümeye dönmesinin ardından ivme kazanan toparlanma Avrupa hisselerinin kazanç gerçekleştirmelerini sağlarken, Stoxx Europe 600 Endeksi geçtiğimiz iki ay boyunca yüzde 11 ilerledi. buna rağmen Avrupa 2015 yılı sonuna kadar yüzde 12'nin üzerinde kalması beklenen rekor işsizlik seviyesini nasıl düşürebileceğinin yollarını arıyor.

Almanya'da bulunan Goldman Sachs Asset Management direktörü Christoph von Reiche, "İşler belki insanların uzun süredir tahmin ettiği kadar çığrından çıkacak seviyede değildir. Her ne kadar Avrupa'da büyük sorunlar olsa da bir ilerleme gösterildiği havası hakim" yorumunu yaptı.

Euro çok değişmeyerek Frankfurt saatiyle 09.08'de 1.3369 dolardan işlem gördü. Stoxx Europe 600 Endeksi ise 304.79 puanda kaldı.