Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim mal siparişleri üst üste 3 aylık yükselişin ardından Temmuz ayında sert bir şekilde düşerek imalat sektöründeki toparlanmanın yavaş olabileceği sinyalini verdi.

En az 3 yıl dayanıklı olması beklenen malların siparişleri Temmuz ayında yüzde 7.3 düşerek, Ağustos 2012'den bu yana en sert düşüşü gösterdi. Haziran ayında siparişler yüzde 3.9 yükseliş kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 4 olarak gerçekleşmişti. Ticari uçak ve bilgisayar gibi elektronik ürünlere olan talep zayıfladı.

Rapor ayrıca okyanus ötesi piyasalarda bir zorlanmanın devam ettiğini ve Fed'in varlık alımlarına yönelik kesintilerinin ekonominin yüzde 12'sini oluşturan imalat üzerindeki muhtemel etkilerini gösteriyor. İstihdam piyasasında yaşanacak biraz daha ilerleme ve otomobil ve konut sektöründe sağlanacak istikrarlı talep üretimin yılın 2. yarısında da verimli bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

New York'ta bulunan 4Cast Inc. kıdemli ekonomisti Sean Incremona, "Rakamlar hâlâ yumuşak bir küresel talep ortamının devam ettiğini ve yerel talebin yeterince güçlü olmadığını gösteriyor. Bence bu ılımlı büyüme halini bir süre göreceğiz" yorumunu yaptı.

Ulaşım ekipmanı dışındaki siparişler yüzde 0.6 düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 8.2 düşüş ile yüzde 3 tırmanış arasında değişiklik gösterdi.

Bugün açıklanan veriler ticari uçaklara yönelik siparişlerin Temmuz ayında yüzde 52.3 düştüğünü ortaya koydu. Chicago merkezli Boeing Co. Temmuz ayında 90 uçak siparişi aldığını, bu rakamın bir önceki ay ise 287 olduğunu açıkladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:07 Misafir bu haberle 68500 lere gelmemiz gerekiyordu neden gelemedik anlamadım