Advertisement

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 1.6 düşerek 1,630.48 puana gerilerken, Nymex'te işlem gören Batı Teksas petrolünün varil fiyatı yüzde 2.9 artışla 109.01 dolara çıktı. İkili  arasındaki ayrışma yüzde 4.5 ile Kasım 2011'den bu yana en büyük farka işaret ediyor. Ham petrol bugün kazançlarını genişleterek 2 yılın zirvesine yükseldi.

Petrolün, Amerikan hisselerinin Haziran'dan bu yana en sert düşüşünü kaydettiği dönemdeki yükselişi, dikkatlerin dünya ekonomistten, silahlı çatışmaya kaydığını gösteriyor. Petrol ve S&P 500 Endeksi, küresel finansal krizden uzaklaşılmaya başlanmasıyla Nisan 2011'den bu yana pozitif bir korelasyona sahip. Bu bağ, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesinin, toplam petrol rezervlerin neredeyse yarısına sahip olan bölgedeki petrol arzını sekteye uğratabileceği endişesiyle kırılıyor.

Suriye'de bir savaş ve ayaklanmanın baş göstermesi hâlinde ortaya çıkabilecek bir dizi istikrarsız senaryo olduğunu belirten Huntington Asset Advisors'ın yatırım genel müdürü Randy Bateman, "Herkes ne olacağını görmeyi bekliyor" dedi.

Petrol ve hisseler 2 yıldan uzun süredir birlikte hareket ediyor. İkilinin 30 günlük korelasyon katsayısı 17 Nisan'da 0.66'dan zirveye tırmanmıştı. Gösterhge dün 0.05 ile 5 Nisan 2011'den bu yana en düşüğünü kaydetti.