Advertisement

Batı güçlerinin Suriye'ye müdahaleye hazırlık içerisine girmelerinin Fed'in varlık alımı konusunda vereceği kararda etkili olacağı konuşulmaya başlandı.

Marketwatch.com sitesinde Matthew Lynn imzasıyla yayımlanan yazıda 2013 yılı için varsayılan senaryonun artık değiştiği ve Fed'in normal para politikasına dönmesinin sanılandan daha uzun süreceği belirtildi.

Lynn'e göre şu ana kadar varsayılan senaryo olan sonbaharda varlık alımlarının azaltılması ve tahvil faizlerinin yavaşça yükselmesi ekonomik güçlenmeyi sekteye uğratmayacak gibi dururken, Suriye'ye yönelik bir saldırı haberlerinin şimdiden yarattığı çalkantıdan dolayı bu senaryo artık geçerli olmayabilir.

"Varlık alımının sonlandıracağı söylentisi zaten gelişen piyasalarda bir kriz yarattı. Şimdi de Suriye'ye yönelik askeri harekat haberleri bu aşağı yönlü hareketi daha da hızlandıracak" diyen Lynn, bunun daha sonra Avrupa'ya sıçrayacağını da söylüyor.

Lynn yazısında "Çalkantı büyüdükçe küresel toparlanma raydan çıkacaktır. Peki ya bunun net sonucu? Fed planladığından daha uzun süre para bastırmak zorunda kalacak. Başka bir şansı olmayacak" yorumunu yaptı.