Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama,  Suriye'de kimyasal silah kullanıldı sorumlusu Beşar Esad olduğunu belirterek "Suriye'ye askeri operasyon yapılmaz ise saldırılar artar. Suriye'nin kimyasal silah kullanmasına etkin ve şiddetli bir yanıt verilmeli." açıklamasında bulundu.

"ABD'nin çok gelişmiş ve güçlü bir askeri gücü bulunmakta" diyen Obama, Suriye konusunda çok ciddi bir istihbarat çalışmamız var, AB'ye ve diğer ülkelere danışıyoruz. Çok ciddi bir denge gözetiyoruz." bilgisini aktardı.

Suriye konusunda harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Obama, "Suriye konusunda ABD Kongresi'nin ve uluslararası kamuoyunun kredibilitesi risk altında. Eğer harekete geçmezsek, Suriye'ye adım atma imkanı yaratmış oluruz." dedi.

"Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldı, kimse inkar etmiyor" diyen Obama, "BM denetçileri kimyasal silahın kimin tarafından kullanıldığını netleştirmeyecek." açıklamasında bulundu.

"Suriye konusunda ilk vereceğimiz cevap sorunu hemen çözmeyecek" diyen Obama, "Yapılacak operasyon zaman anlamında kısıtlı ve noktasal olacak." bilgisini aktardı.

Suriye'ye güçlü bir mesaj gönderebilecek güçte olduklarını belirten Obama, Kongre'nin operasyona evet diyeceğini düşünüyorum. Başkumandan olarak gerekli sorumluluğu taşıyorum." dedi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2013 Çarşamba, 17:11 Misafir o şiddetli yanıt asıl size verilmeli barbarlar. ırak ve afganistan yalanlarınızı unutmadık. şiddetli yanıt ne imiş göreceksiniz.