Advertisement

IMF, gelişmekte olan ülkelerin bazıları, "akut" piyasa baskısıyla hız keserken, gelişmiş ekonomilerin küresel büyüme motorları hâline geldiğini belirtti.

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki G-20 zirvesinde IMF, küresel büyümenin, altta yatan dinamiklerin değişmesine bağlı olarak kontrollü seyrettiğini, hızlanmanın büyük oranda üretimde artış beklenen gelişmiş ekonomiler tarafından gelmesinin beklendiğini söyledi.

Küresel finansal krizin ardından dünyanın resesyondan çıkmasına yardımcı olan gelişen piyasallar,  şimdi Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltacağı düşüncesiyle düşüşe gelen para birimleri ve nakit çıkışı sorunlarıyla karşı karşıya. IMF'ye göre, bu ülkelerdeki büyüme 2010 seviyelerinin yüzde 2.5 altında olacak ve bu yavaşlamaya Brezilya, Çin ve Hindistan gibi ülkeler öncülük edecek.

Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika'ya dikkat çekerek, "Fed'in QE'nin azaltımı açıklamalarından en çok gelişmekte olan ülkelerinin etkilendiğini ve dış finansman baskılarının bazı ülkelerde hâlâ devam ettiğini" belirten IMF, "Son dönemde piyasa baskıları, önemli finansal ve makroekonomik kırılganlıkları olan ülkelerde daha fazla yoğunlaştı" dedi.