Advertisement

Rupideki sert düşüş ve ekonomik büyümedeki yavaşlama ile karşı karşıya olan Hindistan'ın merkez bankasının 23. başkanı Raghuram Rajan, görevindeki en önemli hedefinin enflasyon beklentilerini kontrol altına almak olduğunu dile getirdi.

Parasal istikrarın RBI'ın en önemli görevi olduğunu ifade eden Rajan, bunun,  enflasyonun yerel kaynaklar, rupinin değerindeki değişiklikler, arz kısıtlamaları ya da talep baskıları gibi hangi faktörlerden kaynaklandığı önemsenmeksizin, düşük ve istikrarlı enflasyon beklentileri anlamına geldiğini söyledi. Rajan, kapsayıcı büyüme ve kalkınma ve finansal istikrarın da önemli görevleri arasında olduğunu belirtti.

Eski bir IMF başekonomisti olan Rajan, görev başına geçmesinin ardından yaptığı ilk konuşmasında, zorluklara rağmen Hindistan'ın güçlü bir ekonomiyi olmayı sürdürdüğünü söyledi. ABD'nin teşviklerini azaltacağı beklentisi ve Hindistan'daki yavaşlamanın yatırımcıların fonlarını çekmesine yol açmasıyla rupi bu yıl yüzde 18 değer kaybetti. Rupideki düşüş, ülkenin neredeyse yüzde 10'larda seyreden tüketici fiyatları enflasyonunu tetikliyor.

RBI'ın daha önceden para politikasında istikrar görevine dikkat etmemekle eleştirildiğini hatırlatan Religare Capital Markets Ltd.'ın stratejistlerinden Tirthankar Patnaik, "Bu bağlamda enflasyonun Rajan'ın kafasındaki ilk kez olacağı ile aynı fikirdeyim" dedi.

Küresel krizi önceden görmekle tanınan Rajan, 2012'den bu yana Hindistan Maliye Bakanı'nın başdanışmanlığını yapmasının ardından dün  RBI başkanı olarak 3 yıllık görevine başladı.

Rajan, Hindistan'ın para politikası çerçevesini gözden geçirmek ve güçlendirmek için 3 ayda bir rapor vereceğini söyledi.